Bruksela żąda od Polski informacji w sprawie decyzji podatkowych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-06-2015,9:40 Aktualizacja: 09-06-2015,10:06
A A A

Komisja Europejska wezwała polskie władze, by w ciągu miesiąca przekazały informacje dotyczące praktyk podatkowych. Jeżeli Polska tego nie uczyni, Bruksela może skierować skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Chodzi o informacje, których komisja potrzebuje, by zbadać, czy stosowana przez państwa UE interpretacja prawa podatkowego w indywidualnych przypadkach, np. dotycząca poszczególnych firm, nie stanowi formy pomocy publicznej, naruszającej unijne zasady konkurencji.

Od grudnia 2014 roku KE prowadzi dochodzenie w tej sprawie, obejmujące wszystkie państwa unijne. To jedna z konsekwencji ujawnienia w ubiegłym roku tzw. afery LuxLeaks, która pokazała, że przez wiele lat władze Luksemburga umożliwiały ponad 300 koncernom płacenie bardzo niskich podatków.

Nie grożą nam już kary za OZE. Bruksela wycofała skargę

Komisja Europejska zdecydowała o wycofaniu skargi z Trybunału Sprawiedliwości UE przeciwko Polsce za niewdrożenie dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Polsce groziło za to 61 tys. euro kary dziennie.   KE, która...

"Z wyjątkiem Estonii i Polski wszystkie państwa UE współpracowały w realizacji badania i przedstawiły wymagane informacje. Dlatego Komisja wydała dwa urzędowe nakazy zobowiązujące Estonię i Polskę do dostarczenia w terminie jednego miesiąca wymaganych przez nią informacji dotyczących stosowanych krajowych praktyk w zakresie wydawania interpretacji prawa podatkowego - poinformowała Bruksela w komunikacie.  

Według KE Estonia i Polska powołały się na ochronę tajemnicy podatkowej i zasadę proporcjonalności. Dostarczyły jedynie ogólnych informacji, odmawiając przedstawienia szczegółowego przeglądu konkretnych interpretacji indywidualnych wydanych w latach 2010-2013.

KE zwróciła się także do 15 krajów UE o przekazanie bardziej szczegółowych informacji o niektórych decyzjach podatkowych.

- Zbieramy w całość poszczególne elementy układanki, jaką są praktyki w zakresie wydawania interpretacji indywidualnych prawa podatkowego w UE. W przypadku niektórych państw musieliśmy ponawiać prośby o dostarczenie informacji. Nadal brakuje pewnych elementów; aby uzyskać pełny obraz sytuacji potrzebujemy również wszystkich informacji  od Estonii i Polski - oświadczyła Margethe Vestagert, unijna komisarz ds. konkurencji.

KE jest uprawniona do żądania wszelkich informacji, które uzna za niezbędne do celów postępowania wyjaśniającego w sprawie pomocy państwa. Kraje członkowskie są natomiast prawnie zobowiązane do udzielenia odpowiedzi. Poufne informacje podatkowe pozostają chronione, ponieważ KE jest zobowiązana do zachowania poufności.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu