W życie weszła znowelizowana ustawa o obrocie ziemią

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Małgorzata Wyrzykowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-01-2019,13:50 Aktualizacja: 14-01-2019,14:27
A A A

Znowelizowana węgierska ustawa o obrocie ziemią, zgodnie z którą umowy sprzedaży gruntów rolnych i leśnych mają być opiniowane przez miejscowe organy Narodowej Izby Gospodarki Rolnej, weszła w życie.

Przyjęta 12 grudnia nowelizacja wprowadziła do ustawy o obrocie ziemią istotne zmiany. Transakcje sprzedaży ziemi będą odtąd zatwierdzane przez komitackie (wojewódzkie) organy rządowej administracji rolnej na podstawie opinii Narodowej Izby Gospodarki Rolnej.

prawo, ustawa, ziemia, zmiana ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego

Posłowie chcą uwolnienia handlu ziemią rolniczą do 5 ha

Platforma Obywatelska skierowała do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Parlamentarzyści chcą między innymi zaostrzenia przepisów w celu ograniczenia nabywania przez cudzoziemców...

Przy wydaniu opinii będzie brana pod uwagę m.in. zdolność gruntu do generowania zysku. W przypadku gruntów, które nie są lasami, cena ziemi nie będzie mogła przekroczyć 20-krotności rocznej zdolności do generowania zysku, a w przypadku lasów - wartości gruntu i drzewostanu w 50-letnim cyklu produkcyjnym.

Od postanowienia organu administracji rolnej będzie można się odwołać do sądu, ten jednak nie będzie mógł zmienić decyzji, a tylko zlecić powtórzenie procedury.

Jak podkreśliła izba w wydanym w komunikacie, w wyniku nowelizacji wyeliminowana zostanie np. ewentualność, że ziemia zmieni właściciela za nierealnie wysoką cenę, po czym nie będzie wykorzystywana w celach rolniczych. W ocenie izby nowa ustawa sprzyja też pozostaniu gruntów rolnych w węgierskich rękach.

O niepodpisywanie nowelizacji apelowało do prezydenta Janosa Adera Krajowe Stowarzyszenie Producentów Rolnych (MASZ), argumentując, że Izba Rolna uzyska dzięki nowym przepisom dużo większe uprawnienia w sferze sprzedaży gruntów, co może prowadzić do scentralizowanej arbitralności.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu