Rosyjski minister rolnictwa zaproszony do Berlina. Mimo sankcji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Z Berlina Jacek Lepiarz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-01-2017,14:45 Aktualizacja: 13-01-2017,15:27
A A A

Mimo obowiązujących sankcji Christian Schmidt, minister rolnictwa Niemiec zaprosił swego rosyjskiego odpowiednika Aleksandra Tkaczowa na spotkanie ministrów rolnictwa krajów G20 w Berlinie. MSZ tłumaczy, że przewodniczące w tym roku grupie Niemcy zrobiły wyjątek.

Christina Wendt, rzeczniczka resortu rolnictwa potwierdziła w piątek doniesienia mediów o wystosowaniu przez Schmidta zaproszeń do ministrów krajów G20, w tym szefa rosyjskiego resortu, na spotkanie 22 stycznia w Berlinie. Przypomniała słowa ministra, polityka bawarskiej CSU, że "nie wolno zrywać kontaktu z Rosją" i zastrzegła, że ze strony rosyjskiej nie nadeszła jeszcze odpowiedź.

Rosja, embargo, żywność, Putin, Federacja Rosyjska, Moskwa

Putin: Rosja będzie zwlekać jak można najdłużej ze zniesieniem embarga

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył we wtorek, że Moskwa zamierza zwlekać najdłużej, jak to możliwe ze zniesieniem embarga na zachodnią żywność. Zastrzegł przy tym, że nie chodzi o kontrsankcje, lecz o ochronę własnego rynku. "Będziemy...

Spotkanie G20 odbędzie się przy okazji międzynarodowych targów rolnych Gruene Woche (Zielony tydzień).

Sebastian Fischer, rzecznik MZS powiedział, że grupa G20 jest gremium, w którym reprezentowane są "wszystkie regiony i kontynenty, także Rosja". Jak podkreślił, ze względu na wielkie międzynarodowe wyzwania, w tym zagrożenie terroryzmem, znaczenie G20 "znacznie wzrosło".

- Jako kraj przewodniczący temu gremium mamy obowiązek zrobić wszystko, co w naszej mocy, by umożliwić efektywny przebieg spotkań G20 - tłumaczył rzecznik dodając, że będzie to możliwe tylko wtedy, gdy "wszyscy będą aktywnie współpracować".

Fischer wyjaśnił, że rząd Niemiec doszedł do wniosku, iż może wyjątkowo udzielić zezwolenia na wjazd politykowi znajdującemu się na liście sankcji. - Chodzi o wyjątek od decyzji o sankcjach, możliwy w przypadku takich wydarzeń - zaznaczył. Podkreślił, że Berlin wyjaśnił partnerom z UE motywy decyzji. Jak dodał, ani ze strony UE, ani też ze strony innych krajów G20 nie zgłoszono zastrzeżeń.  

Niemiecki MSZ uznał, że zastosowanie trybu wyjątkowego jest zgodne z uchwałami o sankcjach wobec Rosji. Wskazał na spotkania OBWE, które też odbywały się z udziałem przedstawicieli Rosji. Fischer zastrzegł, że wyjątki nie dotyczą wizyt roboczych ani prywatnych. - Niemcy wiernie przestrzegają sankcji - podkreślił.

G20 to nieformalny klub zrzeszający 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską. Tegoroczny szczyt przywódców grupy odbędzie się w lipcu w Hamburgu.

W ubiegłym roku na czele G20 stały Chiny. Do grupy należą oprócz gospodarzy m.in. Australia, Brazylia, Francja, Indie, Japonia, Kanada, Meksyk, Rosja, USA, Turcja, Wielka Brytania i Włochy.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement