Putin: Rosja będzie zwlekać jak można najdłużej ze zniesieniem embarga

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wróbel PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
22-11-2016,20:55 Aktualizacja: 22-11-2016,21:11
A A A

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył we wtorek, że Moskwa zamierza zwlekać najdłużej, jak to możliwe ze zniesieniem embarga na zachodnią żywność. Zastrzegł przy tym, że nie chodzi o kontrsankcje, lecz o ochronę własnego rynku.

"Będziemy przeciągać (zniesienie embarga - PAP), najdłużej, jak to możliwe" - powiedział szef państwa na posiedzeniu Ogólnorosyjskiego Frontu Narodowego (ONF), w odpowiedzi na pytanie dotyczące zniesienia kontrsankcji.

rynek świń embargo UE

Rosyjskie embargo do 2018 roku?

W następstwie niedawno ogłoszonego stanowiska WTO (World Trade Organization; Światowa Organizacja Handlu), będącego wyrazem sprzeciwu wobec rosyjskiego embarga na eksport produktów rolnych z UE, unijni producenci trzody chlewnej będą musieli...
Putin oznajmił, że działania podjęte przez Rosję dotyczyły ograniczenia dostaw produktów rolnych w celu ochrony rynku krajowego. - Zrobiliśmy to świadomie i faktycznie wykorzystaliśmy te - nazwijmy to - krótkowzroczne decyzje, jakie zostały podjęte wobec naszego kraju ze strony naszych tak zwanych partnerów, którzy wprowadzili te sankcje - powiedział rosyjski prezydent.

Ocenił, że "wszyscy producenci w kraju są zainteresowani, by ta sytuacja (embargo - PAP) trwała jak najdłużej".

7 sierpnia 2014 roku Rosja wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady i Norwegii. W roku 2015 restrykcje przedłużono do sierpnia roku 2016, a w czerwcu br. - do końca 2017 roku.

Unia Europejska wprowadziła sankcje gospodarcze wobec Rosji latem 2014 roku w związku z eskalacją konfliktu na wschodzie Ukrainy i wspieraniem przez Moskwę prorosyjskich rebeliantów.

Restrykcje obejmują m.in. ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj