Minister nie ma wątpliwości. Skażenie jaj to przestępstwo

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Jacek Lepiarz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-08-2017,13:40 Aktualizacja: 08-08-2017,14:10
A A A

Christian Schmidt, minister rolnictwa Niemiec powiedział we wtorek w telewizji ARD, że skażenie milionów jaj zakazanym środkiem owadobójczym to skutek działalności przestępczej, a sprawców należy ukarać. Niemcy, Holandia i Belgia uzgodniły ścisłą współpracę.

- To jest przestępstwo, to całkiem jasne - powiedział Schmidt w porannej audycji "Morgenmagazin". Należy ukarać winnych i "rozbić struktury", które stoją za tym przestępstwem - zaznaczył szef resortu.

skażone jaja, afera z jajami, fipronil, kury, drób, import jaj do polski

Skażone jaja nie trafiły do Polski

Jajka z Belgii skażone środkiem zawierającym trujący fipronil nie były wysyłane do Polski - poinformował resort rolnictwa. Mimo że belgijskie służby o skażeniu wiedziały już w czerwcu, to jaja sprzedawane były nadal do innych krajów. KE...

Z Holandii i Belgii trafiło do Niemiec łącznie ponad 10 mln skażonych jaj. Owadobójczy środek o nazwie fipronil może w większych dawkach spowodować uszkodzenia wątroby, trzustki oraz nerek. Skażone jaja zostały w Niemczech wycofane ze sprzedaży i zniszczone. Schmidt zapewnił, że w niemieckich sklepach nie ma już skażonych jaj.

Federalny Urząd ds. Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności twierdzi, że zakażone fipronilem jaja nie są zagrożeniem dla dorosłych, ale mogą zagrażać zdrowiu dzieci. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje ten środek jako substancję "umiarkowanie toksyczną". W UE stosowanie fipronilu u zwierząt będących źródłem żywności dla ludzi jest zakazane.

Według telewizji ARD, która powołuje się na ustalenia śledztwa, jedna z firm w Belgii dodała fipronil do stosowanego powszechnie środka czyszczącego i sprzedała ten produkt fermom kurzym w Belgii, Holandii i Niemczech.

Schmidt powiedział, że oczekuje od władz Holandii i Belgii "ścisłej współpracy i pełnej przejrzystości". Po rozmowie z ministrami rolnictwa tych krajów poinformował, że do sztabów kryzysowych w Belgii i Holandii wysłani zostaną niemieccy urzędnicy. Belgijscy i holenderscy eksperci zostali z kolei zaproszeni do Niemiec.

skażone jaja, holandia, afera z jajami, fipronil, kury, drób

Afera z jajami. Milion kur do wybicia

W związku z wykryciem skażenia jajek w Holandii, Belgii i Francji owadobójczym środkiem przeciwko wszom i pchłom, zawierającym trujący fipronil, w Holandii wybija się milion sztuk kur. Fipronil znaleziono w jajkach z jednej belgijskiej fermy...

Niemcy zarzucają Belgii, że poinformowała inne państwa o skandalu ze skażonymi jajami dopiero 20 lipca, chociaż pierwsze sygnały o nieprawidłowościach władze tego kraju otrzymały już na początku czerwca.

Niemiecka prokuratura wszczęła postępowanie wyjaśniające wobec kilku producentów w Dolnej Saksonii w związku z podejrzeniem o złamanie prawa. Jak twierdzi dziennik "Bild", chodzi o kilka zakładów produkujących jaja w powiatach przy holenderskiej granicy. Najprawdopodobniej ich właściciele zastosowali preparat z niedozwolonym fipronilem do dezynfekcji pomieszczeń produkcyjnych.

Z kolei holenderski urząd ds. bezpieczeństwa żywności NVWA poinformował, że zarządził kontrolę kilku ferm produkujących zarówno jaja, jak i mięso drobiowe, ze względu na możliwość skażenia fipronilem.

Pozwolenie na sprzedaż mięsa drobiowego z tych zakładów zostanie udzielone, jeśli kontrole nie wykażą obecności tej toksycznej substancji w jajach i mięsie. Agencja DPA, która napisała o sprawie, nie sprecyzowała, kiedy znane będą jej rezultaty.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu