COPA: za mało pieniędzy na rolnictwo

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-06-2020,14:30 Aktualizacja: 17-06-2020,14:43
A A A

Prezydencja COPA skrytykowała  propozycję KE dotyczącą wysokości wydatków na rolnictwo na kolejną unijną perspektywę finansową. Jej zdaniem, taki budżet nie pozwoli na realizację strategii "Zielonego Ładu".

Uczestnicy spotkania, choć zaznaczali, że ostatnia propozycja Komisji Europejskiej jest lepsza niż ta z 2018 r., to w teraz obowiązujących cenach jest to wciąż o 9 mld euro niż w poprzedniej perspektywie finansowej - poinformowała Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.

strategia na rzecz bioróżnorodności, janusz wojciechowski, żywność

Unijne strategie są nie do przyjęcia. Ostry sprzeciw rolników

Unijne strategie - na rzecz bioróżnorodności oraz dotycząca rolnictwa "Od pola do stołu" - są nie do przyjęcia, bo wprowadzają zbyt wyśrubowane wymogi - oceniła w czwartek węgierska Narodowa Izba Gospodarki Rolnej (NAK). NAK...

- Strategie "Od pola do stołu" i "Bioróżnorodności" wymagają ograniczenia produkcji, bo zakładają 10-proc. odłogowanie i zmniejszenie stosowania nawozów i środków ochrony roślin, a na wyrównanie strat nie ma przewidzianych dodatkowych środków. Dlatego jesteśmy z tego powodu bardzo niezadowoleni i apelujemy o korektę tych propozycji finansowych - powiedział Marian Sikora, przewodniczący Federacji oraz wiceprezydent COPA.

Padły również postulaty wzmocnienia pozycji unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. W tym celu Prezydencja COPA zamierza spotkać się w nim w najbliższym czasie, aby omówić pakiet negocjacji dotyczący wspomnianych strategii oraz Wieloletnich Ram Finansowych.

Zdaniem Sikory, słaba pozycja Wojciechowskiego może wynikać z faktu, że na wiele rzeczy nie ma wpływu. Za sprawy umów handlowych odpowiada bowiem Phil Hogan, za kwestie klimatu Franz Timmermans, a za bioróżnorodność Stella Kyriakides i to trzeba zmienić.

Prezydencja COPA zwróciła także uwagę, że niezbędne jest pilnowanie umów handlowych tak, aby nie dopuścić do zwiększania kontyngentów na przywóz żywności do UE oraz zaapelowała o niezmniejszanie ochrony celnej unijnego rynku rolnego.

Wyraziła z kolei zadowolenie z działań podjętych przez Brukselę po wybuchu epidemii koronawirusa. Chodzi o zakupy na prywatne przechowywanie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement