W 2020 r. ruszy pilotaż giełdy produktów rolnych. To polski odpowiednik Matif

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Radosław Jankiewicz PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
02-08-2019,8:10 Aktualizacja: 02-08-2019,8:17
A A A

W marcu 2020 r. ruszy półroczny pilotaż giełdy żywnościowej, platformy do obrotu towarami rolnymi - poinformował w czwartek na konferencji wiceprezes TGE Piotr Listwoń. Na początku pilotażu jedynym towarem w obrocie będzie pszenica zwykła.

- Od marca przyszłego roku do 31 sierpnia 2020 będzie prowadzony 6-miesięczny obrót pilotażowy zgodnie z umową z KOWR (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - PAP) - powiedział wiceprezes. Dodał, że jedynym towarem w obrocie będzie pszenica zwykła kategorii A, B i C.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy, szacowanie strat, klimatyczny bilans wodny, niedobory wody, jan krzysz

Rosną straty z powodu suszy. Wojewodowie raportują do ministra

Według szacunków wojewodów suszą zagrożonych jest obecnie 1,5 mln ha upraw - poinformował w środę Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Zastrzegł jednak, że wielkość strat może być większa. Szef resortu podczas wspólnej...
- Obrót będzie prowadzony w dwóch opcjach: jedna - to będą cykliczne, cotygodniowe sesje, które będą dotyczyły pszenicy kategorii B i C, (...) ale będzie także możliwość zawierania transakcji w formie aukcji, na żądanie uczestników tego rynku. Te aukcje będą dotyczyły wszystkich trzech kategorii pszenicy - zaznaczył.

Gdy skończy się okres pilotażowy, "będziemy chcieli wprowadzać na tej platformie, w ramach regulaminów, nowe produkty rolno-spożywcze. Może w perspektywie również instrumenty finansowe, oparte o te produkty" - mówił Listwoń.

Trwają prace m.in. nad procedurami i wzorami umów dla giełdy produktów rolnych. - Pracujemy (...) nad bardzo ważnym dla tego projektu systemem magazynów, nad konkretami, które będą sprawdzały jakość odpowiednich towarów - powiedział.

- Cały system transakcyjny po naszej stronie jest gotowy, natomiast trwają prace nad systemami wsparcia, czyli np. nad systemem rozliczeń tego towaru w magazynach - zaznaczył.

zbiory zbóż, plonowanie zbóż, produkcja owoców i warzyw, ziemniaki, gus

GUS: więcej zbóż, znacznie mniej owoców

Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami wstępnie szacuje się na ok. 24,6 mln t, czyli o ok. 8 proc. więcej niż przed rokiem. Produkcja owoców z drzew może  być za to niższa o ok. 25 proc. - poinformował GUS. Według wstępnego...

Prezes GPW Marek Dietl powiedział, że kwestie techniczne związane z działaniem giełdy żywnościowej potrwają do końca br. - Będziemy gotowi do końca roku - taki "onboarding" klientów zacznie się w styczniu. Na początku roku zacznie się marketing - podkreślił.

Giełda Papierów Wartościowych (GPW), Towarowa Giełda Energii (TGE) i Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych (IRGiT) od początku roku rozpoczęła prace nad projektem "Platforma Żywnościowa", którego celem jest uruchomienie elektronicznej platformy obrotu towarami rolnymi.

Jest to pionierski projekt, ujęty w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jako kluczowy dla rozwoju sektora rolniczego w Polsce. Koordynatorem jego realizacji jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

W pierwszej kolejności przewidywane jest stworzenie rynku bazowego z fizyczną dostawą towarów, w dalszej perspektywie rozważane jest uruchomienie rynku terminowego.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
WAŻNE TERMINY

30.09. - 29.10.2020 rekompensata na zakończenie działalności rolniczej <-- zobacz więcej

15.10 - 02.11.2020 składka KRUS na IV kwartał <-- zobacz więcej

19.10 - 30.11.2020 wsparcie finansowe na tworzenie grup producentów  <-- zobacz więcej

26.10 - 24.11.2020 dotacje do tzw. małego przetwórstwa i rolniczego handlu detalicznego <-- zobacz więcej

15.10 - 31.12.2020 300 tys. zł na odtworzenie potencjału produkcji rolnej <-- zobacz więcej

30.11.2020 Powszechny Spis Rolny

31.12.2020 pomoc w związku z COVID-19 dla poszkodowanych przez suszę