Rosną straty z powodu suszy. Wojewodowie raportują do ministra

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-07-2019,14:25 Aktualizacja: 31-07-2019,14:31
A A A

Według szacunków wojewodów suszą zagrożonych jest obecnie 1,5 mln ha upraw - poinformował w środę Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Zastrzegł jednak, że wielkość strat może być większa.

Szef resortu podczas wspólnej konferencji prasowej z Henrykiem Kowalczykiem, ministrem środowiska podkreślił, że to kolejny rok, kiedy susza mocno dotyka rolnictwo. Zwrócił uwagę, że Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach przestrzega, że może się rozszerzać.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy, szacowanie strat, niedobory wody, andrzej kowalski, IERiGŻ

Straty w rolnictwie z powodu suszy będą podobne do tych z ubiegłego roku

- Straty z powodu suszy będą prawdopodobnie na tym samym poziomie jak w ubiegłym roku - mówi prof. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Najbardziej ucierpiały uprawy zbóż. Według resortu...

Ardanowski wyjaśnił, że w wyniku suszy najbardziej ucierpiały uprawy w województwach: lubuskim, wielkopolskim oraz znaczna część województw mazowieckiego i łódzkiego. Trochę lepiej jest na wschodzie kraju, na Podlasiu oraz Lubelszczyźnie.

Szef resortu rolnictwa wyjaśnił, że raz w tygodniu (w środy) wojewodowie informują go o stratach spowodowanych brakiem deszczu. Zgodnie z ostatnim raportem, komisje szacujące straty pracują w 1106 gminach, a zagrożonych suszą jest ok. 1,5 mln ha upraw.

Minister nie poinformował, ile środków zostanie przeznaczonych na pomoc rolnikom. Program pomocowy zostanie przedstawiony po oszacowaniu szkód przez komisje.

W ub.r. na pomoc suszową rząd przeznaczył ponad 2 mld zł, a wysokość świadczeń do jednego hektara gruntów ubezpieczonych wynosiła tysiąc zł, a do hektara gruntów nieubezpieczonych - 500 zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu