Turkmenistan kolejnym obiecującym rynkiem zbytu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
17-03-2015,7:55 Aktualizacja: 17-03-2015,8:17
A A A

Rząd coraz aktywniej poszukuje kolejnych rynków, na których swoje produkty będą mogli sprzedawać polscy producenci. W tym tygodniu uwaga została skierowana na graniczący z Iranem oraz Afganistanem Turkmenistan.

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, który w dniach 16-18 marca przebywa z misją gospodarczą w Turkmenistanie podkreśla, że kraj ten ma duże możliwości rozwoju i dlatego warto już dziś nawiązywać dobre relacje biznesowe.

W trakcie wizyty planowane są spotkania z członkami rządu, a także przedsiębiorcami. Rozmowy będą dotyczyły stanu obecnych stosunków gospodarczych pomiędzy obydwoma państwami i możliwości poszerzenia wzajemnych kontaktów w przyszłości.

Zaplanowano również podpisanie umowy o współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Turkmenistanem. Wicepremier Piechociński weźmie udział w inauguracji Międzynarodowych Targów Związku Przedsiębiorców i Producentów Turkmenistanu, na której znajdzie się także stoisko Polski. Minister gospodarki otworzy również Polsko-Turkmeńskie Forum Biznesowe.

Według wstępnych danych GUS, wzajemne obroty handlowe pomiędzy Polską a Turkmenistanem wyniosły w 2014 r. 67,7 mln dolarów, z czego eksport: 60,4 mln dolarów, a import: 7,3 mln dolarów (w rezultacie nadwyżka osiągnęła wartość 53,1 mln dolarów). W stosunku do 2013 r. eksport z naszego kraju do Turkmenistanu wzrósł o ponad 36 proc. - informuje Ministerstwo Gospodarki.

Wymiana handlowa z Turkmenistanem w ostatnich latach charakteryzuje się znaczną dynamiką wzrostu, choć wolumen obrotów nie jest wysoki. Tradycyjnymi pozycjami towarowymi, importowanymi w ostatnich latach z Turkmenistanu do Polski - poza gazem ziemnym - są: bawełna, przędza i tkaniny bawełniane oraz wyroby przemysłu lekkiego.

W strukturze polskiego eksportu w ostatnich latach dominują dostawy wyrobów przemysłu elektromaszynowego (40-50 proc.), artykuły rolno-spożywcze (20-30 proc.) i wyroby przemysłu chemicznego (10-15 proc.).

W 2014 r. eksport do Turkmenistanu realizowały 183 firmy z Polski, natomiast import 20 firm. Odpowiednio w 2008 r. było to 120 firm i 16, natomiast w 2010 r. - 207 i 18 firm.

W zeszłym roku Turkmenistan, jako jeden z 11 krajów, objęty został przez resort gospodarki programem promocji o charakterze ogólnym "Aktywizacja eksportu na wybranych rynkach". W ramach programu trwającego do maja br. zorganizowane będą misje przyjazdowe do Polski potencjalnych kontrahentów, a także konferencja promocyjna w Aszchabadzie, pokazy oraz kampania medialna "Made in Poland". Wspierane będą sektory najbardziej dotknięte spadkiem eksportu wywołanym rosyjskim embargiem, m.in. branża polskich specjalności żywnościowych.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu