Notowania zbóż spadają na giełdach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
28-06-2016,8:05 Aktualizacja: 28-06-2016,8:40
A A A

W minionym tygodniu na giełdach nadal spadały ceny zbóż. Na paryskim Euronext kukurydza w kontrakcie sierpniowym potaniała o 3,6 proc. do 176 euro za tonę, a pszenica w kontrakcie wrześniowym o 2,2 proc. do 159 euro za 1000 kilogramów.

Na CBoT w Chicago obniżki stawek były jeszcze większe. Za tonę kukurydzy w najbliższym kontrakcie płacono 152,5 dolarów (-8,9 proc.), a pszenicy 166,9 dolarów (-3,9 proc.). Kukurydza była zatem najtańsza od co najmniej miesiąca - informuje FAMMU/FAPA.

jęczmień, zbiory zbóż, rynek zbóż, areał upraw jęczmienia

Światowy rynek jęczmienia. Będą mniejsze zbiory

Eksperci z Międzynarodowej Rady Zbożowej prognozują, że zbiory jęczmienia w sezonie 2016/17 wyniosą 142,2 mln ton. To o 5,2 proc. poniżej wyniku z poprzedniego roku handlowego.   Liderem produkcji będzie Unia Europejska, gdzie zbiory tego...

Zdaniem ekspertów zmiana trendów wynika z kilku powodów. Po pierwsze obfite opady deszczu w pasie upraw kukurydzy w USA zmniejszyły obawy o wystąpienie suszy. Poprawa aury skłoniła z kolei inwestorów do likwidacji długich pozycji. Fundusze masowo pozbywały się kontraktów na kukurydzę, kupowały natomiast kontrakty na soję.

Według australijskich analityków i brokerów z firmy IKON Commodities za wcześniejszymi wzrostami notowań kukurydzy stały przede wszystkim właśnie działania funduszy, podobnie jak za obecnymi zniżkami. Intensywne kupowanie kontraktów na kukurydzę sprawiało, że stawki rosły, natomiast obecne pozbywanie się kontraktów, sprawia, że... ceny lecą w dół.

Bardzo istotnym czynnikiem, który był odczuwany także na rynkach surowców rolnych było ogłoszenie wyników referendum dotyczącego wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych. Umocnił się dolar, frank szwajcarski i euro, a osłabił funt i złoty. Giełdy europejskie zareagowały spadkiem indeksów.

Według niektórych analityków, czynniki makro-ekonomiczne będą mocno oddziaływać na rynki finansowe i towarowe (w tym na rynek surowców rolnych) w najbliższym okresie.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich