Handel zbożem niewielki. Rolnicy niezadowoleni z cen

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-10-2016,8:40 Aktualizacja: 04-10-2016,9:24
A A A

Rolnicy nie chcą sprzedawać ziarna z powodu - ich zdaniem - niskich cen. Umiarkowane jest też zapotrzebowanie ze strony przetwórców, dlatego handel zbożem jest niewielki - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

"Handel ziarnem na krajowym rynku zbożowym w dalszym ciągu pozostaje ograniczony. (...) generalnie niezadowolenie z oferowanych cen powoduje, iż liczba ofert sprzedaży ziarna przez rolników pozostaje uszczuplona" - czytamy w cotygodniowej informacji Izby.

kukurydza, susza, uprawy kukurydzy, Polski Związek Producentów Kukurydzy, tadeusz michalski

Produkcja kukurydzy jest coraz mniej opłacalna

Według Polskiego Związku Producentów Kukurydzy, tegoroczne zbiory w Polsce mogą wynieść 3,5 mln ton, ze względu na niekorzystną pogodę pod koniec lata. GUS ocenia, że zbiory będą na poziomie 4,1 mln ton. Kukurydzę uprawia się na tzw....

Większość wytwórni pasz i młynów posiada zapasy ziarna na kilka tygodni i stara się kupować ziarno na bieżąco, ale po niskich cenach, a także realizuje wcześniej zawarte kontrakty. Obecnie pszenica konsumpcyjna (12,5 proc. białka) kosztuje 590-640 zł/t, a pszenica paszowa 550-610 zł/t.

Trwają zbiory kukurydzy, nie tylko na Kujawach i w centrum kraju, ale także w Wielkopolsce i na Opolszczyźnie oraz siewy ozimin (które jednak mocno utrudnia i spowalnia panująca w wielu regionach kraju susza).

Bezdeszczowe i wręcz upalne dwie dekady września spowodowały, że kukurydza na ziarno w tempie ekspresowym zaczęła dosychać na polu. Stąd też zbiory przebiegają szybciej niż zazwyczaj. Zbierane ziarno jest suche (25-26 proc. wilgotności), a osiąganie plony wysokie (8-13 t/ha).

Wytwórnie pasz są głównie zainteresowane zakupem kukurydzy mokrej (30 proc. wilgotności).
Kobylniki, konferencja, pieczywo, zboża, Fundusz Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych ARR

Zboża to polska specjalność, czyli konferencja w Kobylnikach

Za nami pierwsze spotkanie z cyklu pięciu konferencji "Polskie zboża - najlepsza i bezpieczna żywność", które są w całości finansowane z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych ARR. 29 września w Pałacu w...

W połowie minionego tygodnia, wytwórnie/elewatory oferowały za żyto konsumpcyjne 500-550 zł/t, żyto paszowe 480-510 zł/t, pszenżyto 530-570 zł/t, jęczmień paszowy 480-530 zł/t. Kukurydza ze zbioru 2015/2016 kosztuje 560-600 zł/t, a kukurydza mokra 330-360 zł/t.

Jak tłumaczył na niedawnym spotkaniu branży zbożowej główny specjalista BGŻ BNP Paribas Michał Koleśnikow, ceny zbóż zależą od sytuacji światowej na tym rynku. W tym roku zapowiadają się dobre stawki zbóż, lepsze niż eksperci oceniali kilka tygodni temu. Oznacza to, że ceny pszenicy będą niższe przed rokiem.

Ponieważ w UE będzie mniej ziarna niż w ub.r., w Polsce pszenica może trochę stanieć, ale w mniej niż na giełdach światowych. Cena może średnio wynieść 600-687 zł za tonę - zaznaczył Koleśnikow. Według eksperta, w sezonie 2015/2016 średnia cena pszenicy wyniosła 667 zł/t.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu