Ustawa wiatrakowa z podpisem prezydenta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-03-2023,10:00 Aktualizacja: 15-03-2023,10:12
A A A

Minimalna odległość turbin wiatrowych od zabudowań ma wynosić 700 metrów - zakłada podpisana przez Andrzeja Dudę nowela w sprawie elektrowni wiatrowych - podała Kancelaria Prezydenta RP.

Postanowieniami ustawy uregulowano minimalną odległość od elektrowni wiatrowej, która jest wymagana przy budowie budynków mieszkalnych. Podczas jego lokalizowania, tak jak w przypadku elektrowni wiatrowych, należy zachować odległość co najmniej 700 m.

ustawa wiatrakowa, zasada 10H, Sejm, energia wiatrowa

W ustawie wiatrakowej zostaje 700 metrów

Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy wiatrakowej, zakładające zmniejszenie z 700 do 500 m minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań. Dokument w wersji, w której rząd skierował ją do Sejmu przewidywała 500 m, jednak sejmowa...

W przypadku lokalizowania budynków mieszkalnych wokół istniejącej elektrowni wiatrowej zasada 10h nie będzie już miała zastosowania.

Ustawa zakłada, że inwestor elektrowni wiatrowej przeznaczy co najmniej 10 proc. jej mocy zainstalowanej do objęcia przez mieszkańców gminy, aby mogli uzyskać status prosumenta wirtualnego.

Nowa elektrownia wiatrowa może być lokowana wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (planu miejscowego).

Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów dotyczących włączenia mieszkańców gminy, na terenie której ma być elektrownia wiatrowa do katalogu prosumentów wirtualnych, które wejdą w życie z dniem 2 lipca 2024 r.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama