Masz uwagi do projektu nowelizacji ustawy o OZE? Zgłoś je do 29 maja

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: k.perkowska I perkowska@apra.pl
27-05-2015,0:00 Aktualizacja: 27-05-2015,0:12
A A A

Instytut Energii Odnawialnej zachęca firmy, organizacje i prosumentów do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących projektu nowelizacji ustawy o OZE. Chętni mogą zgłaszać swoje uwagi Ministerstwu Gospodarki do 29 maja.

Jak poinformował IEO, decyzja o monitorowaniu wdrażania ustawy, zwłaszcza w kontekście mikroinstalacji, zapadła podczas niedawnego VIII Forum Energetyki Prosumenckiej. Już wówczas istniała bowiem obawa, że zapowiadany przez MG projekt nowelizacji ustawy o OZE uderzy w energetykę obywatelską.

- Nie myliliśmy się – mówią eksperci IEO. Dlatego przygotowali ogólną, a później bardziej szczegółową ocenę projektu, którą udostępnili branży, by mogła zapoznać się z zapisami przedstawionymi przez MG i wyrobiła sobie własną ocenę wpływu nowych regulacji na rynek i działalność firm.

- Znaczna część proponowanych zapisów może wręcz zablokować rozwój energetyki prosumenckiej i to w taki sposób, że zarobią na tym koncerny energetyczne. Efekt może być odwrotny od celu – twierdzi Piotr Dziamski, specjalista ds. energetyki rozproszonej IEO.

Projektowane przepisy nakładają na wszystkich prosumentów dodatkowy, sztywny gorset prawny, zwiększają koszty, a czasami obniżają też wartość wsparcia. Wiele wskazuje na to, że korzyści z nowelizacji adresowanej dla najmniejszych prosumentów odniosą, jak najczęściej w Polsce bywa, największe koncerny energetyczne.

Instytut zachęca więc do udziału w konsultacjach społecznych i zgłaszania własnych uwag. Czasu pozostało jednak niewiele. Termin mija 29 maja. Więcej informacji na temat możliwości zgłaszania uwag na http://www.mg.gov.pl/node/23905

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama