Hennig-Kloska: 2 mld zł na nowy program OZE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Bytniewska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
09-04-2024,12:40 Aktualizacja: 09-04-2024,12:43
A A A

2 mld zł zostanie przeznaczone na inwestycje w ciepło systemowe oparte na odnawialnych źródłach energii w ramach programu "OZE źródło ciepła dla ciepłownictwa" - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Wnioski będzie można składać od 16 kwietnia.

"Jeszcze dziś zostanie ogłoszony nowy program ‘OZE źródło ciepła dla ciepłownictwa’ z pulą 2 mld zł na inwestycje w ciepło systemowe oparte na odnawialnych źródłach energii z Europejskiego Funduszu Modernizacyjnego. Dotacja wyniesie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych" - przekazała we wtorek na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska.

Jak wyjaśniła, program przeznaczony jest dla przedsiębiorców dostarczających ciepło w formie systemowej. Według minister, skorzystać na tym mogą jednostki samorządu i przedsiębiorstwa komunalne. 

fotowoltaika, farmy wiatrowe, energia odnawialna, oze

Energa: prawie połowa prądu sprzedanego w 2023 r. pochodziła z OZE

Niemal połowa energii elektrycznej sprzedanej w 2023 r. przez spółkę Energa Obrót, została wytworzona w źródłach odnawialnych - poinformowała w czwartek Energa. W 2022 r. wskaźnik ten był na poziomie nieco ponad...

Hennig-Kloska doprecyzowała, że 1,43 mld zł to dotacja, a 0,57 mld zł - pożyczka.

Minister podkreśliła, że często inwestycje w ciepłownictwie wykraczają poza możliwości jednostek samorządu terytorialnego, miasta czy gminy. "Dlatego uruchamiamy pulę dodatkowych pieniędzy na inwestycje" - wyjaśniła.

Zwróciła jednocześnie uwagę, że w Polsce do systemu ciepłownictwa podłączonych jest 5,8 mln gospodarstw domowych, a "na tym terenie żyje" około 15 mln obywateli. To pokazuje, jak ważny jest to problem w związku z transformacją energetyczną, biorąc pod uwagę, że 40 proc. węgla spalanego w Polsce spalane jest właśnie w systemie ciepłownictwa - wskazała.

Szefowa MKiŚ dodała, że podmioty, do których skierowany jest program, będą mogły inwestować w pompy ciepła, kolektory słoneczne, geotermię bez kogeneracji, magazyny energii, a także przyłączenie do sieci ciepłowniczej, by tworzyć sieci kumulujące energię, a nieobciążające systemu.

Minister podkreśliła, że na wielu terenach są domy czy bloki niepodłączone do sieci ciepłowniczej. "Zwiększenie gęstości takiej sieci może poprawić skuteczność i jej ekonomiczną zasadność" - zaznaczyła Hennig-Kloska.

"Każdy program będzie konstruowany tak, by tworzyć sieci nieobciążające systemu i kumulować energię zwłaszcza z tych źródeł, które są zależne od pogody, właśnie w takie dni, kiedy mamy w Polsce dużo słońca i bardzo dużo dostępnej w bardzo niskiej cenie energii" - podkreśliła.

Minister zapowiedziała, że nabór wniosków ruszy 16 kwietnia. Jej zdaniem skala programu to 900 MW energii cieplnej.

wiceminister klimatu, zielińska, oze, miks energetyczny

Zielińska: znacznie więcej niż 50 proc. energii z OZE w 2040 r.

Polska może osiągnąć znacznie większy udział OZE w swoim miksie energetycznym niż zakładane przez poprzedni rząd w aktualizacji PEP2040 50 proc., z kolei koszty transformacji powinny być mniejsze niż zakładano - poinformowała PAP Biznes...

"To pierwszy w pełni zielony program dla ciepłownictwa. To bardzo jasny kierunek: od ciepłownictwa węglowego do ciepłownictwa w pełni zielonego, bez potrzeby wchodzenia w paliwa przejściowe" - dodała wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska, zaznaczając, że będzie można szybko transformować polskie ciepłownictwo. Dodała, że mamy dane np. Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które pokazują, że transformacja w ciepłownictwie kosztuje mniej, niż utrzymanie dzisiejszego węglowego status quo.

Zielińska wskazała, że miks energetyczny ciepłowni może opierać się w przyszłości na różnych źródłach OZE: energii wiatrowej, energii z biogazu i biometanu. "Biogaz, biometan w ilości poniżej 2 mld m sześc. rocznie wystarczy do stabilizacji w pełni zielonego systemu ciepłowniczego w Polsce" - wskazała Zielińska.

Według niej, program OZE dla ciepłownictwa rozwiązuje problem braku inwestycji w tym sektorze. "Na dziś w planach i istniejących programach w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tylko dla ciepłownictwa mamy w sumie 19 mld zł" - podsumowała Zielińska.

Wiceminister poinformowała też, że jeszcze w tym roku resort klimatu przedstawi strategię dla ciepłownictwa.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama