Dziś rusza nabór wniosków o dotacje z "Prosumenta"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: k.perkowska I perkowska@apra.pl
19-10-2015,2:05 Aktualizacja: 19-10-2015,2:22
A A A

Od dziś wnioski o dofinansowanie mikroinstalacji OZE przyjmuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. W drugiej edycji programu „Prosument” będzie mógł wypłacić w sumie 10 mln zł.

W nowym naborze można składać wnioski na zakup i montaż instalacji prosumenckich do produkcji energii elektrycznej (np. ogniwa fotowoltaiczne, elektrownie wiatrowe, instalacje do mikrokogeneracji) lub ciepła (np. pompy ciepła, piece na biomasę, kolektory słoneczne). Instalacje te można budować razem lub osobno. To nowość. Dotychczas bowiem wnioski przyjmowane były tylko na wytwarzanie energii elektrycznej lub energii elektrycznej w połączeniu z wytwarzaniem ciepła.

O wsparcie mogą ubiegać się osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, a także jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki, czy stowarzyszenia oraz spółki prawa handlowego.

W ramach programu „Prosument” można pozyskać do 500 tys. zł na zakup i montaż małych instalacji OZE. Jak podkreślają przedstawiciele funduszu, wsparcie można otrzymać na 100 procent wartości inwestycji. Program umożliwia bowiem uzyskanie 40-procentowej dotacji na źródła energii elektrycznej i 20-procentowej na źródła ciepła oraz 60-procentowej pożyczki na źródła energii elektrycznej i 80-procentowej na źródła ciepła. Nabór wniosków rusza 19 października i potrwa do wyczerpania środków.

W pierwszej edycji alokacja środków w woj. warmińsko-mazurskim wyniosła ponad 5 mln zł. O dofinansowanie zawnioskowały 273 osoby z 61 gmin. Gdyby udało się zrealizować wszystkie zgłoszone projekty, budowa instalacji kosztowałaby ponad 13,5 mln zł. Umożliwiłoby to zastąpienie blisko 33 proc. obecnego zużycia energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych. Jak jednak informuje WFOŚiGW, alokacja środków przewidzianych w pierwszej edycji „Prosumenta” spowodowała, że dofinansowanie otrzyma 112 wnioskodawców.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama