Wiatraki na morzu mają być mocniejsze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-02-2022,10:20 Aktualizacja: 24-02-2022,10:26
A A A

Wytrzymałość, nośność i stateczność konstrukcji wiatraków instalowanych na morzu mają zapewnić regulacje zawarte w przyjętym przez Radę Ministrów projekcie nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim.

Jak podkreśliła w komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, rząd chce, aby morskie farmy wiatrowe, które budowane są w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, spełniały odpowiednie wymogi. Dotyczy to także zespołów urządzeń służących do wyprowadzenia mocy.

energia wiatrowa, wiatraki, Agencja Rynku Energii, Polskie Sieci Elektorenergetyczne

Wiatraki jeszcze nigdy nie wytworzyły tyle energii

W środę o godz. 19 wiatraki pobiły nowy rekord i wytworzyły prawie 6,72 GWh energii wiatrowej. Poprzedni, styczniowy wynik, to ponad 6,64 GWh - wynika z danych opublikowanych przez Polskie Sieci Elektorenergetyczne. Skala produkcji energii...

- Morska energetyka wiatrowa to bezpieczna przyszłość energetyczna Polski, a także istotny krok w kierunku rozwoju polskiej gospodarki. Bałtyk ma bardzo duży potencjał, który należy w pełni wykorzystać, aby zarówno my, jak i nasze przyszłe pokolenia mogły nieskrępowanie cieszyć się z korzyści, jakie niesie ze sobą bezemisyjna energetyka - powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Nowe przepisy określą wymagania, jakie będzie musiała spełniać morska farma wiatrowa. Najważniejsze rozwiązania w projekcie to:

  • wprowadzenie systemu certyfikacji, który będzie potwierdzeniem spełniania przez morską farmę wiatrową wymagań związanych z bezpieczeństwem i ochroną środowiska na poszczególnych etapach realizacji inwestycji (projektowanie, dopuszczenie do eksploatacji, eksploatacja)
  • określenie wymagań, jakie będzie musiała spełniać morska farma wiatrowa (chodzi m.in. o bezpieczeństwo konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe, bezpieczeństwo użytkowania czy wymagania związane z ochroną środowiska), których spełnianie będą potwierdzać certyfikaty zgodności projektowej, dopuszczenia do eksploatacji i bezpieczeństwa eksploatacji

"Zadania dotyczące certyfikacji i nadzoru nad morskimi farmami wiatrowymi w polskiej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim będą realizowane wyłącznie przez uznane organizacje, zajmujące się tego typu działaniami. Wpłynie to na zmniejszenie ryzyka wypadków i awarii w trakcie okresu realizacji inwestycji na morzu" - zapewnia KPRM.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama