Korzystna legislacja wspiera rozwój fotowoltaiki prosumenckiej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
18-10-2019,6:55 Aktualizacja: 18-10-2019,7:00
A A A

Ustawa zakładająca wprowadzenie jednolitej, wynoszącej 8 proc. stawki VAT na domową fotowoltaikę oraz zwolnienia z PIT dotacji z programu "Mój Prąd" czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Sejm zaakceptował poprawki Senatu. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej spodziewa się, że znowelizowane prawo wejdzie w życie w ciągu najbliższych kilku tygodni. Branża pozytywnie ocenia zmiany legislacyjne.

- Zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych dotacji do instalacji, pochodzących z programu "Mój Prąd" uczynią inwestycję w fotowoltaikę jeszcze bardziej opłacalną z perspektywy prosumenta. Podobnie, jak wprowadzenie jednolitego, 8-proc. VAT-u dla domowych instalacji - komentuje Dawid Cycoń, prezes firmy ML System.

systemy fotowoltaiczne, energia słoneczna, oze, instalacje oze, fotowoltaika, enea, kowr

Na gruntach należących do KOWR będą powstawać farmy fotowoltaiczne

Enea i Enea Wytwarzania podpisały z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa list intencyjny, dotyczący współpracy przy projektach fotowoltaicznych. Miałyby powstawać na nieruchomościach Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Celem...

W jego ocenie, dotychczas funkcjonujący podział na instalacje dachowe z niższą stawką oraz pozostałe, z wyższą, wynoszącą 23 proc., nie odpowiadał na potrzeby rynku. - Liczymy, że znowelizowane prawo pozytywnie wpłynie na rozwój naszej oferty kierowanej do odbiorców indywidualnych - dodaje Cycoń.

Instytut Energetyki Odnawialnej spodziewa się, że w 2019 r. Polska znajdzie się na czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych. Instytut szacuje ponadto, że na koniec bieżącego roku skumulowana, krajowa moc instalacji fotowoltaicznych może wynieść 1,5 GW.

Dotychczas ML System zamontował panele fotowoltaiczne na dachach ponad 4 tys. domów. Łączna, zainstalowana w ten sposób moc to ponad 12 MW, co pozwala generować 7 mln zł oszczędności rocznie.  

Budżet rządowego programu "Mój prąd" ma wynieść 1 mld zł, a pojedynczy prosument może ubiegać się o dofinansowanie do 5 tys. zł. Przy zakładanej cenie instalacji rzędu 20 tys. zł spółka określa potencjał rynku na 4 mld zł.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama