Sztuczna inteligencja pomoże przy recyklingu paneli fotowoltaicznych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
07-02-2024,8:15 Aktualizacja: 07-02-2024,8:20
A A A

Spółka technologiczno–badawcza 2loopTech, która wspólnie z Akademią Górniczo–Hutniczą opracowała innowacyjną technologię recyklingu paneli fotowoltaicznych, zamierza wykorzystać w niej sztuczną inteligencję, aby zwiększyć liczbę przetwarzanych paneli PV.

Pod koniec grudnia ub.r. twórcy metody recyklingu zakomunikowali o zakończeniu badań laboratoryjnych. Według nich metoda pozwala na prawie 100-procentowe odzyskiwanie z paneli PV cennych surowców, m.in. krzemu, miedzi i srebra.

Jak poinformowali we wtorek przedstawiciele firmy, 2loopTech pracuje nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AIoT - Artificial Intelligence of Things) w opartej na własnej technologii instalacji do recyklingu paneli fotowoltaicznych. Według nich rozwiązanie pozwoli przerabiać do 8 tys. ton paneli rocznie.

agencja, nabór, wnioski, pomoc

Chcesz wyposażyć gospodarstwo w dofinansowaną fotowoltaikę? ARiMR zaprasza

25 stycznia rozpoczyna się nabór wniosków o przyznanie wsparcia na „Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej” – przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji...

„Pracujemy nad wykorzystaniem całkowicie zautomatyzowanych systemów (połączenie AIoT), gdzie dane są przesyłane do Web3 bezpośrednio z maszyny bez interwencji człowieka” – wyjaśnił prezes 2loopTech dr Maciej Tora, cytowany w komunikacie.

Według niego pozwoli to na szybką identyfikację panelu i odpowiedni dobór sekwencyjnego oddzielenia poszczególnych elementów. „Przy takim rozwiązaniu możemy osiągnąć do 8 tys. ton przerobu rocznie z jednej instalacji do recyklingu PV” – zapowiedział prezes.

Jak poinformowano, instalacja ma kompaktowe rozmiary, niskie zużycie energii oraz w pełni zautomatyzowany proces oparty na inteligentnych rozwiązaniach. „Wdrożenie w ciąg technologiczny AIoT pozwoli na znaczne zoptymalizowanie tego procesu pod względem czasowym i kosztowym” - podkreśliła prof. Barbara Tora, przewodnicząca Rady Naukowej 2loopTech.

Spółka posiada decyzję środowiskową na przetwarzanie do 2 tysięcy ton paneli PV rocznie. Dzięki zastosowaniu w instalacji sztucznej inteligencji, firma planuje wystąpić o zgodę na przetwarzanie do 8 tysięcy ton PV rocznie, co pozwoli czterokrotnie zwiększyć wydajność zakładu oraz osiągnąć przychody w wysokości około 28 milionów zł rocznie.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu