Dostali panele fotowoltaiczne i płacą mniej za prąd

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: k.perkowska | perkowska@apra.pl
13-04-2016,15:00 Aktualizacja: 13-04-2016,15:51
A A A

Średnio 75 zł na kwartał można zaoszczędzić na opłatach za prąd - to wstępne wyniki programu Energa Living Lab. 300 gospodarstw domowych w Gdyni od roku uczy się zarządzać energią elektryczną, bezpłatnie testując nowoczesne narzędzia i usługi.

Projekt potrwa do marca 2017 roku, a jego wyniki zostaną upowszechnione w innych miastach europejskich.

Energa Living Lab to pierwsze w Polsce i jedno z niewielu w Europie innowacyjne laboratorium energetyczne tworzone przez i dla mieszkańców. W projekcie bierze udział 300 gospodarstw domowych z siedmiu dzielnic Gdyni (Chwarzno, Redłowo, Wielki Kack, Dąbrowa, Witomino, Śródmieście i Karwiny), które posiadają taryfę G11 i korzystają z liczników zdalnego odczytu. 

fotowoltaika, elektrownia wiatrowa, ustawa o oze, taryfy gwarantowane, mikroinstalacje, net-metering, prosument

Fotowoltaika w Polsce zagrożona. Branża chce pełnego net-meteringu

- Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii może zablokować rozwój fotowoltaiki w Polsce - mówią założyciele nowo powstałego Porozumienia Branży Fotowoltaicznej. Warunki dla rozwoju branży fotowoltaicznej w Polsce nie...

Testując nowe technologie, mieszkańcy mogą obniżać swoje rachunki za prąd i wpływać na poprawę jakości środowiska poprzez redukcję emisji CO. Ponadto 30 gospodarstw domowych zostało wyposażonych w urządzenia umożliwiające pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, np. paneli fotowoltaicznych.

- Zachęcamy, by nie używać najbardziej energochłonnych urządzeń wtedy, gdy prąd jest najdroższy i korzystać z nich w okresach z niższymi stawkami. Dzięki efektywniejszemu wykorzystaniu domowych odbiorników, np. sprzętu RTV i AGD, oświetlenia czy ogrzewania, uczestnicy projektu zyskują wymierne oszczędności w opłatach za energią elektryczną - mówi Katarzyna Grzejszczak z należącej do Grupy Energa spółki Enspirion, która realizuje projekt. 

elektrownia fotowoltaiczna, panele fotowoltaiczne, ministerstwo energii, polskie stowarzyszenie energetyki słonecznej

Tysiąc głosów poparcia dla elektrowni fotowoltaicznych

Blisko 1000 petycji wyrażających poparcie dla rozwoju w Polsce elektrowni fotowoltaicznych trafiło 4 kwietnia do Ministerstwa Energii. Masowe społeczne poparcie, głównie rolników, związane jest z pracami nad zmianami w ustawie o...

Wyniki badania monitorującego potwierdzają, że dzięki udziałowi w projekcie Energa Living Lab wzrosła wiedza uczestników na temat wykorzystania energii elektrycznej oraz ich świadomość ekologiczna. Aż 85 procent użytkowników Inteligentnej Sieci Domowej (ISD) przyznaje, że wie jak zużywać mniej prądu, a 77 procent deklaruje dalszą chęć zmiany swoich zwyczajów domowych, by dostosować się do testowanych taryf cenowych.

- Po uruchomieniu systemu ISD zauważyłem zmiany. Cały czas je dostrzegam i są one coraz większe. W sierpniu ubiegłego roku zaoszczędziłem 23 zł, a było to osiągnięte naprawdę małym kosztem. Wystarczy świadome stosowanie taryf cenowych - mówi Łukasz Korczyński, uczestnik projektu.

Wszyscy uczestnicy Energa Living Lab rozliczani są za energię elektryczną na dotychczasowych warunkach, czyli w oparciu o taryfę G11. Jeśli uda im się - stosując nowy program cenowy - obniżyć koszty zużycia energii, na koniec projektu otrzymają zwrot nadpłaty w stosunku do standardowego rachunku.

Gdy wysokość opłaty, według nowych cen, okaże się wyższa od tradycyjnej, nie zostaną doliczone żadne dodatkowe koszty. Ponadto osoby, które osiągnęły najlepszy wynik w danym kwartale, otrzymują dodatkowe wynagrodzenie w kwocie równej osiągniętym oszczędnościom. 

Dzięki słońcu można nieźle zarobić. Także w gospodarstwie

W ostatnim czasie wyraźnie wzrosło zainteresowanie Polaków fotowoltaiką. Do inwestycji w panele PV, poza względami środowiskowymi i możliwością sporych oszczędności, przekonują także rozmaite programy wspierające rozwój OZE. Część z...

Narzędziami ułatwiającymi kontrolę nad rachunkami, bieżącym zużyciem i planowaniem zużycia energii są wielostrefowe Programy Cenowe, uwzględniające różne stawki za energię w ciągu doby oraz innowacyjne usługi, takie jak raporty z informacją zwrotną o zużyciu energii czy system Inteligentnej Sieci Domowej, który pozwala na nadzór i sterowanie urządzeniami elektrycznymi.

Uczestnicy mogą np. wyłączyć światło w dowolnym pomieszczeniu z poziomu tabletu czy smartfonu, nie będąc nawet w domu.

- O innych zaletach systemu można przekonać się korzystając z naszej autorskiej aplikacji – Symulatora ISD. Dzięki niemu każdy użytkownik może zobaczyć, jakie korzyści mógłby osiągnąć stosując inteligentne narzędzia w swoim domu oraz sprawdzić, jakie oszczędności uzyskałby używając taryfy wielostrefowej - informuje Katarzyna Grzejszczak. 

odnawialne źródła energii, instalacje fotowoltaiczne, energia wiatrowa

Polacy coraz częściej inwestują w zieloną energię

Łączna moc mikroinstalacji OZE w Polsce przekroczyła już 22 MW. Aż 80 proc. produkcji w przydomowych instalacjach stanowiły fotowoltaiczne. Na rosnący popyt wpływ mają przede wszystkim coraz niższe koszty związane z zakupem, montażem i eksploatacją...

Uczestnicy Energa Living Lab regularnie otrzymują wskazówki, które pomagają zmienić im dotychczasowe przyzwyczajenia związane z korzystaniem z energii elektrycznej oraz niezbędne wsparcie techniczne z obsługi urządzeń ISD. Ich postępy i wrażenia są na bieżąco dokumentowane za pomocą wywiadów oraz ankiet.

Projekt Energa Living Lab jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach LIFE+, a jego całkowity budżet wynosi ponad 1 mln 360 tys. euro.

Poza tym projektem Energa realizuje m.in. projekt Smart Toruń, który obejmuje jednocześnie modernizację sieci, wytwarzanie energii, oświetlenie uliczne, a także zarządzanie popytem na energię. W ramach pilotażu w gminie Czernikowo została oddana do eksploatacji największa w Polsce elektrownia fotowoltaiczna o mocy 3,77 MWp.

Zmodernizowano także sieć elektroenergetyczną i zamontowano ponad 92 tys. liczników zdalnego odczytu, a w gminie Chełmża zainstalowano inteligentne oświetlenie uliczne z wykorzystaniem opraw ze źródłami energooszczędnego LED.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu