Ziarno drobne i mniej wyrównane

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
03-08-2019,12:45 Aktualizacja: 05-08-2019,17:15
A A A
W ocenie Rafała Mładanowicza, prezesa Krajowej Federacji Producentów Zbóż, a zarazem producenta zbóż z woj. pomorskiego, jak do tej pory rolnikom udało się zebrać zboża z 60 do 70 proc. areału. Są jednak gospodarze, którzy zakończyli żniwa już w lipcu. 
 
Niestety, ale w związku z tegoroczną suszą plony są niskie, choć nieznacznie wyższe od ubiegłorocznych. - Marne, to jednak pocieszenie biorąc pod uwagę, że w zeszłym roku plony były dramatycznie niskie - podkreśla Mładanowicz. Dlatego jak wskazuje, należy porównywać je do średniej wieloletniej. 
 
- W przypadku żyta mamy obniżkę plonów rzędu 30-40 procent, w pszenżycie od 30 do 70 procent. Najlepiej afrykańskie czerwcowo-lipcowe upały wytrzymała pszenica, która w zasadzie cechuje się najmniejszym spadkiem plonu, to jest o około 10 procent. Gospodarstwa, które zwykle zbierały 8-9 ton pszenicy z hektara, w tym roku zbierają od 6 do 7 ton - wylicza Mładanowicz.
 
susza, iung, Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa,

Susza obejmuje wszystkie monitorowane uprawy w całym kraju

Susza dotknęła wszystkie województwa, niedobór wody występuje w coraz większej liczbie gmin. Susza objęła wszystkie monitorowane uprawy - informuje w swym najnowszym raporcie Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Największy...
 
Nie zachwyca również jakość zbóż z tegorocznych zbiorów. Prezes KFPZ wskazuje na bardzo niską masę tysiąca ziaren (MTZ).
 
- Żyto powinno mieć MTZ na poziomie około 37 gram, a w tym roku ma 20 gram. Dla pszenżyta waha się zwykle między 39 a 47 gram, a w tym roku ma od 22 do 32-33 gram. W pszenicy także widoczny jest spadek, nawet do 30 procent - mówi Mładanowicz. 
 
Zapytany przez nas o jakość ziarna z tegorocznych zbiorów (na podstawie dotychczasowych dostaw) Elewarr również wskazuje na to, że ziarno jest drobniejsze, o mniejszym wyrównaniu oraz gęstości w stanie zsypnym w porównaniu do wcześniejszych lat. 
 
Natomiast w stosunku do ubiegłego roku jakość ziarna jest zbliżona - podkreśla tamtejszy Dział Obrotu. Za wysokie uznaje takie parametry jak: zawartość białka, glutenu, czy wskaźnik sedymentacyjny Zeleny'ego. 
 
Średnie wartości parametrów jakościowych ziarna pszenicy - dostarczonej dotychczas do Elewarru - przedstawiają się następująco:
 
pożary w gospodarstwach, pożary zbóż, pożary na polach, pożary maszyn rolniczych

Płoną budynki, maszyny i zboża. Susza zbiera drugie żniwo

Budynki, warte setki tysięcy złotych maszyny rolnicze i całe połacie zboża strawiły w ostatnim czasie płomienie. Takich pożarów jest mnóstwo w całym kraju. Wiele wskazuje na to, że tegoroczna susza na polach zbiera żniwo nie tylko w...
  • zawartość białka - 13% - 15%,
  • zawartość glutenu - powyżej 25%,
  • wskaźnik sedymentacyjny  - powyżej 25 ml,
  • liczba opadania - średnio 250 - 290 s,
  • gęstość ziarna w stanie zsypnym - 74 -78 kg/hl,
  • wilgotność - 15% - 16%.
 
W opinii Elewarru plony zbóż niewiele, ale są wyższe od ubiegłorocznych, co znajduje potwierdzenie we  "Wstępnym szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2019 roku" opublikowanym 31 lipca przez Główny Urząd Statystyczny. 
 
GUS wskazuje w nim, że średnie plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 3,44 t/ha i będą wyższe o 7 proc. w stosunku do ub.r. Nieco wyższe mają być zarówno plony zbóż ozimych (o 7 proc.), jak i jarych (o 4 proc.). 
 
Według GUS przełoży się to na wzrost zbiorów zbóż ogółem do 24,6 mln t, tj. o 1,8 mln t (o 8%) w porównaniu do zeszłego roku, przy czym za zwyżkę tą będą odpowiadać przede wszystkim wyższe zbiory zbóż ozimych (o 1,5 mln t), które mają plasować się na poziomie 16,5 mln t. W opinii KFPZ wstępny szacunek zbiorów zbóż przygotowany przez GUS jest zawyżony o ok. 1 mln t. 
 
Informację nt. stopnia zaawansowania zbiorów rzepaku w Polsce, plonów oraz jakości nasion, przedstawimy w oddzielnym artykule.
 
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu