Zwalcz samosiewy zbóż

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
03-08-2020,8:35 Aktualizacja: 03-08-2020,9:13
A A A

Samosiewy zbóż sprawiają wiele kłopotów w uprawach następczych, szczególnie dotyczy to samosiewów zbóż ozimych.  Ich liczebność można znacznie ograniczyć prowadząc skuteczną uprawę pożniwną. Skuteczną czyli jaką?

Warto sobie uzmysłowić jakie ilości ziarna pozostają na polu. Zakładając, że straty podczas zbioru wynoszą zaledwie 1 proc. to przy plonie 5 t z 1 ha jest to 50 kg na 1 ha czyli 5 g na 1 m2. Jeśli masa 1000 ziaren wynosi 50 g, to daje to 100 ziarniaków na 1 m2. Niestety, w praktyce często są znacznie większe, co widać na wielu polach.

Ściernisko powinno zostać uprawione natychmiast po zbiorze. Obserwowane w praktyce zwlekanie z jej wykonaniem przez część rolników, a nawet całkowita rezygnacja nie są najlepszym rozwiązaniem. W nieuprawionym ściernisku osypane ziarniaki zbóż, tak samo jak nasiona chwastów, mają znacznie gorsze warunki do skiełkowania niż umieszczone w uprawionej glebie.

ciągnik, agregat ścierniskowy, rzepaczysko, samosiewy rzepaku

Zwalczanie samosiewów rzepaku jest ważne

Jednym z celów uprawy pożniwnej jest niszczenie samosiewów zbóż i rzepaku. Zwalczanie samosiewów jest szczególnie ważne w przypadku rzepaku ze względu na olbrzymią ilość osypanych nasion. Osypanie się zaledwie 1...

Również tempo rozkładu pozostawionych na powierzchni pola słomy i resztek pożniwnych jest znacznie wolniejsze niż wymieszane z glebą. Do tego trzeba dodać gigantyczne straty wody jakie zachodzą z niewzruszonego ścierniska, szczególnie podczas upalnych dni.

Jedyny przypadek kiedy ściernisko można i trzeba pozostawić nieuprawione to walka z perzem. Dotyczy to jednak stanowisk, które są silnie zaperzone.

Do uprawy pożniwnej nie powinno się używać pługów, ale agregatów ścierniskowych, a na glebach lżejszych również bron talerzowych. Ważne jest, aby pierwsza uprawa była przeprowadzona płytko - na kilka cm, a kolejne coraz głębiej. Nie można uprawić ścierniska tylko raz, a potem pozostawić bez opieki. Regularnie, kilkukrotnie trzeba niszczyć wschodzące samosiewy zbóż i chwasty i pobudzać do wschodów kolejne.

Wyjątkiem jest tylko sytuacja, gdy rośliną następczą będzie rzepak ozimy, a czas pomiędzy zbiorem przedplonu a siewem rzepaku jest bardzo krótki. Nawet wówczas nie wolno rezygnować z uprawy pożniwnej, ale wykonać ją chociaż raz.

Trzeba mieć także na uwadze fakt, że niezniszczone samosiewy zbóż zużywają cenną wodę. Są także miejscem rozwoju wielu patogenów wywołujących choroby.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu