Zwalczanie samosiewów rzepaku jest ważne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
09-07-2020,7:00 Aktualizacja: 07-07-2020,13:30
A A A

Jednym z celów uprawy pożniwnej jest niszczenie samosiewów zbóż i rzepaku. Zwalczanie samosiewów jest szczególnie ważne w przypadku rzepaku ze względu na olbrzymią ilość osypanych nasion.

Osypanie się zaledwie 1 proc. plonu rzepaku wynoszącego 4 t z 1 ha oznacza pozostawienie na polu 40 kg nasion. Na 1 m2 przypada więc 4 g nasion czyli przy masie 1000 nasion równej 5 g jest to ok. 800 nasion! Niech z tego skiełkuje tylko 10 proc. - 80 szt. na 1 m2. W praktyce straty te są znacznie większe, a więc i problemy z samosiewami są zdecydowanie większe. Jeśli na polu pozostanie 5 proc. plonu to będzie to aż 20 g na 1 m2 czyli 4000 szt. na 1 m2.

Szczególnie dużo nasion osypało się w tym roku po licznych i dotkliwych opadach gradu. W takich przypadkach walka z samosiewami będzie wymagająca.

ciągnik, agregat ścierniskowy, rzepaczysko

Nie zwlekać z uprawą pożniwną

Rozpoczęły się zbiory jęczmienia ozimego. Tuż, tuż zbiory rzepaku ozimego. Natychmiast po zjechaniu kombajnu z pola trzeba na nie wjechać z agregatem ścierniskowym. Opóźnienia skutkują bezproduktywnymi stratami wilgoci z gleby. W przeszłości...

Uprawione ściernisko należy regularnie pielęgnować, aby zniszczyć jak najwięcej skiełkowanych chwastów i samosiewów rzepaku. Każdy kolejny zabieg powinien być wykonany na nieco większą głębokość niż poprzedni.

Pozostawienie niezniszczonych samosiewów rzepaku skutkuje dużymi stratami wody gleby na skutek transpiracji przez liście rzepaku. Przyczynia się także do wzrostu liczebności mątwika burakowego.

Do ustalenia optymalnego terminu zniszczenia samosiewów rzepaku po żniwach, w celu ograniczenia namnożenia się mątwika burakowego służy program komputerowy LIZ - samosiewy rzepaku (https://liz.pl/oferta/details/1329). Program oblicza sumę temperatur gleby powyżej 8°C zmierzonych na głębokości 10 cm od momentu wschodów samosiewów rzepaku i wskazuje optymalny termin ich zniszczenia, tak aby nie doszło do rozwoju nowej populacji mątwika burakowego.

Do rozmnożenia i powstania nowej populacji mątwika burakowego na korzeniach samosiewów rzepaku dochodzi, gdy suma temperatur gleby powyżej 8°C przekroczy 300°C. Ze względu bezpieczeństwa zaleca się niszczenie samosiewów rzepaku, gdy suma temperatur gleby powyżej 8° C liczona od momentu wschodów przekroczy 250°C.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu