Zmniejszył się deficyt wody dla roślin uprawnych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-09-2023,14:20 Aktualizacja: 07-09-2023,14:21
A A A

W najnowszym raporcie Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego (IUNG-PIB), dotyczącym tegorocznej suszy stwierdzono, że występuje ona w 6 województwach.

„W jedenastym okresie raportowania, tj. od 1 lipca do 31 sierpnia 2023 roku, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -48 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 37 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 czerwca - 20 sierpnia)” – przekazuje ING-PIB.

moja woda, dotacje, gromadzenie wody, retencja, deszczówka, susza, minister, moskwa

100 milionów więcej na walkę z suszą. Pula "Mojej wody" rośnie do 230 mln zł

W związku z dużym zainteresowaniem programem „Moja Woda” zwiększamy jego budżet o kolejne 100 mln zł. Łącznie w tym roku przeznaczymy na niego 230 mln zł” – ogłosiła 25 sierpnia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. -...

Deficyt mniejszy

Jak dodaje, deficyt wody dla roślin uprawnych zmniejszył się w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Największy notowano we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Kujawach, w Północnej części Polesia Lubelskiego, na Wysoczyźnie Żelechowskiej oraz na krańcach północnowschodniej Polski - od -150 do -179 mm. Duży niedobór wody notowano również we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego i Niziny Wielkopolskiej, na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim w południowej i wschodniej części Niziny Mazowieckiej, na Polesiu Lubelskim oraz w północno-wschodniej części kraju - od -120 do -149 mm. Na pozostałym terytorium Polski niedobór wody wynosił od 0 do -119 mm.

6 województw

„W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w jedenastym okresie raportowania stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terenie kraju” – czytamy w raporcie.

Według danych Instytutu, susza rolnicza występowała na terenie 6 województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i łódzkiego. Zarejestrowano ją w 5 monitorowanych uprawach: kukurydzy na kiszonkę (największy zasięg suszy), kukurydzy na ziarno, krzewów owocowych, ziemniaka i roślin strączkowych.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij