Zadbać o strukturę gleby

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@agropolska.pl
26-11-2016,19:05 Aktualizacja: 04-12-2016,20:06
A A A

Firma DSV Polska zaprezentowała na Centralnych Targach Rolniczych w Nadarzynie bogatą ofertę mieszanek z serii TerraLife do uprawy w międzyplonach, które przeznaczone są do poprawy struktury gleby.

Należą do nich mieszanki: AquaPro, Beta Maxx, Beta Maxx TR, BetaSola, VitaMaxx TR, MaisPro TR, Mieszanka Gorzowska, N-Fixx, Rigol TR i Sola Rigol. Dodatek TR w nazwie oznacza, że w skład mieszanki wchodzą odmiany rzodkwi Deeptill, które wytwarzają bardzo głęboki system korzeniowy, który skutecznie drenuje glebę.

W międzyplonach ścierniskowych i ozimych można uprawiać mieszanki: AquaPro, BetaSola, i MaisPro TR,  w ścierniskowych:  BetaMaxx, BetaMaxx TR, VitaMaxx TR, N-Fixx, Rigol i SolaRigol TR a w ozimych Mieszankę Gorzowską.

Mieszanka AquaPro nie zawiera gatunków roślin z rodziny bobowatych i kapustowatych. Zabezpiecza przed wymywaniem azotu mineralnego do wód gruntowych, a tym samym przed jego stratami. Polecana jest do uprawy na obszarach szczególnie narażonych na skażenie wód gruntowych azotanami.

Jan Gryn, plantacja, rzepak, żywy mulcz

Rzepak w żywym mulczu

Jan Gryn z Trzeszczan na Zamojszczyźnie w tym roku po raz pierwszy na 10 ha zastosował siew rzepaku ozimego w żywy mulcz z mieszanki bobiku z grochem. Rolnik gospodaruje na 100 ha. Od kilkunastu lat w technologii bezorkowej uprawia pszenicę ozimą i...

BetaMaxx jest rekomendowana w stanowiskach pod buraki cukrowe. Nie zawiera gatunków z rodziny kapustowatych, co pozwala na jej uprawę w płodozmianach rzepaczano-buraczanych oraz z udziałem warzyw.

Natomiast mieszanka BetaMaxx TR nie powinna być wysiewana w płodozmianach z rzepakiem.

BetaSola polecana jest do ograniczania populacji nicieni w uprawie buraków cukrowych i ziemniaków.

VitaMaxx TR odznacza się wysokim plonem biomasy, która następnie jest przetwarzana przez dżdżownice i inne organizmy glebowe. Zatrzymuje i chroni składniki pokarmowe przez wymycie podczas zimy.

MaisPro TR została przygotowana specjalne dla płodozmianu z udziałem kukurydzy. Wspiera bowiem mikoryzowanie kukurydzy i przez to poprawia strukturę gleby. Gleba osiąga większą nośność a jej uprawa jest ułatwiona.

Mieszanka Gorzowska została opracowana blisko 90 lat temu. Składa się z: życicy wielokwiatowej, koniczyny inkarnatki i wyki ozimej i nadaje się na wszystkie typy gleb. Dostarcza wysokich plonów zielonej i suchej masy o bardzo dobrej wartości paszowej. Wytwarza także dużą masę korzeni. Odrost może być użytkowany pastwiskowo, koszony, spasany na świeżo, zakiszany lub przeznaczony na mulcz.

międzyplony ścierniskowe, gorczyca

Przymrozki zmroziły grykę w międzyplonach

Przygruntowe przymrozki, które wystąpiły na Zamojszczyźnie spowodowały lokalne przemarznięcia gryki wysianej w międzyplonach (poplonach) ścierniskowych. Tak stało się u mnie w Sahryniu. Prowadzę tam od 2012 r. doświadczenia z uprawą gorczycy...

N-Fixx zawiera w swoim składzie ponad 80 proc. roślin bobowatych (grubo- i drobnonasiennych), a przez to jest idealną mieszanką na nawóz zielony do podniesienia zawartości azotu mineralnego w glebie. Dobrze sprawdza się w płodozmianach ze zbożami ozimymi i wymarza przed uprawami jarymi.

Rigol TR jest polecana na polach, na których gleba jest zagęszczona. Tworzące ją gatunki roślin dysponują intensywnie rozrastającymi się korzeniami. Powstają liczne otwory po korzeniach, które mogą zostać użyte przez rośliny następcze do szybkiego rozwoju własnych korzeni.

SolaRigol jest mieszanką dedykowaną dla płodozmianów ziemniaczanych. Łubin gorzki i len oleisty tworzą głębokie kanały korzeniowe, które mogą być wykorzystane przez rośliny ziemniaka.

Gleba jest dobrze przygotowana do uprawy redlinowej a erozja w obrębie redliny jest zminimalizowana. Poza tym łubin gorzki redukuje porażenie wirusem rdzawej plamistości miąższu w ziemniakach. Mieszanka nadaje się również do uprawy w stanowisku przeznaczonym pod truskawki lub szparagi.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE