Wojciechowski: nie będzie przymusu ugorowania i ograniczania pestycydów. Zamiast kar będą zachęty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
15-03-2024,14:05 Aktualizacja: 15-03-2024,14:10
A A A

Pakiet zmian przygotowanych przez Komisję Europejską wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rolników. Ugorowanie i ograniczanie pestycydów nie będzie przymusowe. Zamiast kar będą zachęty - zapowiedział w piątek komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Odejście od przymusowego ugorowania gruntów i ograniczeń w stosowaniu pestycydów - to dwie najważniejsze dla polskich rolników zmiany zawarte w projekcie Komisji Europejskiej, który ma być jeszcze dziś opublikowany - poinformował w piątek komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Spod kontroli ekologicznej mają być też wyłączone najmniejsze gospodarstwa o pow. do 10 ha.

Jak wskazał Wojciechowski, obowiązki mają być zmienione na dobrowolny ekoschemat. Rolnicy, którzy wprowadzą w swoich gospodarstwach zmiany korzystne dla środowiska mają być nagradzani dodatkowymi dopłatami. W opinii komisarza, mniej restrykcyjna polityka oparta na zachętach, odniesie lepszy skutek.

Zmiany wprowadzane na rzecz rolników potwierdził także premier Donald Tusk.

"Z ostatniej chwili! Konkret dla rolników: ugorowanie nie będzie obowiązkowe i to już od tego roku. Taki jest wynik moich rozmów z szefową Komisji. O innych szczegółach informacja jeszcze dziś" - napisał w piątek premier Tusk na swoim koncie w serwisie X.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu