Uprawy przezimowały dobrze. Raport nie pozostawia wątpliwości

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-05-2019,8:10 Aktualizacja: 06-05-2019,8:20
A A A

W ocenie Głównego Urzędu Statystycznego rośliny ozime przezimowały lepiej niż w roku ubiegłym i praktycznie bez poważniejszych strat. "Są na ogół w dobrej kondycji" - uznali eksperci.

Według GUS, na przeważającym obszarze kraju wznowienie wegetacji roślin ozimych rozpoczęło się pod koniec drugiej dekady marca, a korzystne warunki agrometeorologiczne umożliwiły wykonywanie wiosennych prac polowych.

zboże, susza. ozimina, zboża jare, ochrona

Susza dotyka uprawy jare i oziminy

W kwietniu br. pogoda nie sprzyjała uprawom, na bardzo dużej powierzchni Polski opady były minimalne. W wielu regionach kraju jest poważny deficyt wody, dotyczy on upraw roślin jarych i ozimych - wynika z informacji Instytutu Upraw Nawożenia i...

W drugiej połowie marca, a na znacznym obszarze kraju dopiero pod koniec tego miesiąca - przystąpiono do siewów owsa, pszenicy jarej, jęczmienia jarego, buraków cukrowych oraz sadzenia ziemniaków.

"W I połowie kwietnia wystąpił wzrost temperatury, który przyczynił się do gwałtownego przyspieszenia siewów roślin jarych, ich wschodów oraz wegetacji ozimin. Obserwowano również przyspieszenie wegetacji na trwałych użytkach zielonych, szczególnie tam, gdzie warunki wilgotnościowe gleb pozwoliły na wczesne zastosowanie nawożenia mineralnego. […] Do końca kwietnia nie zaobserwowano przemarznięcia pąków i kwiatów na drzewach i krzewach owocowych" - podaje GUS.

Rzeczoznawcy terenowi urzędu w listopadzie ocenili powierzchnię zbóż ozimych pod zbiory w 2019 r. na ok 4,3 mln ha, czyli więcej niż w roku ubiegłym, w tym: pszenicy ozimej - ponad 1,9 mln ha, żyta - ponad 900 tys. ha, pszenżyta ozimego - ponad 1,1 mln ha, jęczmienia ozimego - ponad 0,2 mln ha, mieszanek zbożowych ozimych ok. 0,1 mln ha.  Do tego powierzchnię obsianą rzepakiem i rzepikiem ozimym oszacowano na około 0,8 mln ha.

pszenica, opryskiwacz, ciągnik, pole

Wiosenne dokarmianie dolistne zbóż ozimych krzemem

Krzem (Si) zyskuje coraz większe uznanie u rolników, bo jego stosowanie dolistne ma korzystny wpływ na ograniczanie wpływu stresów wywoływanych przez nieodpowiednie warunki klimatyczne i glebowe oraz choroby i szkodniki. Niestety,...

Z przeprowadzonych badań pod koniec lutego i w pierwszej połowie marca wynika, że uprawy ozime w całym kraju przezimowały zdecydowanie lepiej niż w roku ubiegłym, odnotowano mniej roślin martwych i wątpliwych.

Jedynie na plantacjach zasianych po optymalnych terminach agrotechnicznych, gdzie jesienią wschody były nierównomierne, odnotowano zmniejszoną obsadę roślin. Do zaorania zakwalifikowano tylko ok. 0,1 proc. powierzchni zasiewów zbóż ozimych oraz ok. 0,2 proc. rzepaku i rzepiku.

Według ekspertów GUS, lokalnie straty zimowe (uszkodzenia roślin) powstały w wyniku:

  • obniżonej mrozoodporności i słabego wyrośnięcia roślin jesienią
  • występowania zastoisk wody w obniżeniach terenowych powodujących wymoknięcia roślin
  • wysmalania roślin na skutek wiatrów wysuszających, przy stosunkowo silnych mrozach i braku okrywy śnieżnej

    odchwaszczanie zbóż ozimych, chwasty zbóż, zboża, oziminy, rejestracja herbicydów, herbicydy

    Wiosenne nowości w odchwaszczaniu ozimin

    Program odchwaszczania zbóż ozimych to najszerzej opracowany program zwalczania chwastów spośród wszystkich upraw. Mimo to producenci rolni doszukują się nowości. W obecnym sezonie jest ich niedużo, ale i to cieszy. Nowości to...

"W badanych próbach monolitowych i polowych udział roślin żywych i nasion kiełkujących wyniósł w bieżącym roku dla pszenicy ozimej – ponad 97 proc. (o 5 pkt. proc. więcej niż w roku ubiegłym), dla żyta - 97 proc. (o 1 pkt. proc. więcej), dla jęczmienia ozimego – 96 proc. (o 1 pkt. proc. więcej), dla pszenżyta ozimego - 96 proc. (o 1 pkt. proc. więcej), a dla rzepaku i rzepiku ozimego - 97 proc. (o 10 pkt. proc. więcej). Ponadto w badanych próbach monolitowych stwierdzono od 1 do 3 proc. roślin wątpliwych, najwięcej roślin wątpliwych zanotowano na plantacjach rzepaku i rzepiku" - wyliczył GUS.

Rośliny sadownicze, także - według informacji GUS - przezimowały w sezonie 2018/2019 na ogół bardzo dobrze.

"Krótkotrwałe spadki temperatury występujące w lutym i marcu nie spowodowały w sadach żadnych strat, natomiast w niektórych rejonach kraju odnotowano niewielkie uszkodzenia na plantacjach truskawek, a straty te dotyczyły szczególnie młodych plantacji" - wskazuje urząd.

Na koniec warto jednak dodać, że dobre przezimowanie upraw nie gwarantuje dobrych tegorocznych zbiorów. W większości regionów na polach widać już bowiem symptomy rolniczej suszy.
 

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.