Uprawy przezimowały bez strat

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-04-2021,13:05 Aktualizacja: 29-04-2021,13:08
A A A

W bieżącym roku uprawy ozime przezimowały praktycznie bez strat - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Ich powierzchnia rok do roku wzrosła o 0,5 proc.

Według oceny rzeczoznawców wojewódzkich GUS w kraju do zaorania zakwalifikowano ok. 0,1 proc. powierzchni zasiewów zbóż ozimych oraz ok. 0,2 proc. powierzchni rzepaku i rzepiku ozimego.

opryskiwacz, ciągnik, pszenica, Sahryń

Zastosuj krzem w oziminach

Aplikacja dolistna krzemu ogranicza wpływ różnego rodzaju czynników stresowych, które obniżają plonowanie roślin. Z dobrym skutkiem może być stosowana również w uprawie zbóż ozimych wiosną. Zabieg ten coraz...

Przebieg warunków agrometeorologicznych w okresie tegorocznej zimy był na ogół korzystny dla zimujących roślin.

"Oceniając stan upraw w końcu zimy można było stwierdzić, że są w dobrej kondycji, a uwilgotnienie wierzchniej warstwy gleby na początku okresu wegetacyjnego zabezpieczało potrzeby wodne roślin" - czytamy w komunikacie.

Na przeważającym obszarze kraju wznowienie wegetacji roślin ozimych rozpoczęło się pod koniec III dekady marca, a warunki agrometeorologiczne umożliwiły wykonywanie wiosennych prac polowych.

Na ogół dopiero w pierwszej połowie kwietnia przystąpiono do siewów owsa, pszenicy jarej, jęczmienia jarego, buraków cukrowych oraz sadzenia ziemniaków. Chłodne dni i noce w kwietniu hamowały wschody zbóż jarych oraz spowalniały wegetację zbóż ozimych, rzepaku i trwałych użytków zielonych.

odchwaszczanie pszenżyta, odchwaszczanie żyta wiosną, wiosenne odchwaszczanie zbóż, preparaty do odchwaszczania żyta

Odchwaszczanie żyta i pszenżyta. To warto wiedzieć

Przystępując do wiosennych zabiegów, na wstępie trzeba wykonać lustrację żyta. Siane wcześniej, zwłaszcza w przypadku nie wykonania zabiegów jesiennych lub niepełnej skuteczności herbicydów, bardziej narażone jest na...

Występujące przymrozki obniżały także skuteczność wiosennego zwalczania chwastów na plantacjach ozimin.

Z oceny przeprowadzonej w listopadzie wynika, że zbóż ozimych pod zbiory w 2021 r. zasiano ponad 4,4 mln ha, czyli na poziomie roku ubiegłego. Powierzchnię obsianą rzepakiem i rzepikiem ozimym szacuje się na ponad 0,8 mln ha.

Stan zasiewów zbóż ozimych - mieszanek zbożowych, żyta, jęczmienia i pszenżyta oceniono nieco lepiej niż w roku ubiegłym, natomiast zasiewy pszenicy oceniono na poziomie nieco niższym od oceny ubiegłorocznej.

Dość dobrze przezimowały w sezonie 2020/2021 rośliny sadownicze. Na przeważającym obszarze kraju nie zanotowano uszkodzeń mrozowych, a straty spowodowane niskimi temperaturami mają przede wszystkim charakter lokalny. Większość uszkodzeń drzew w sadach powstała w wyniku oddziaływania niskich temperatur na przełomie stycznia i lutego.

słodyszek, monitoring słodyszka, zwalczanie słodyszka, środki do zwalczania słodyszka rzepakowego, pyretroidy

Monitoruj słodyszka

W ubiegłym tygodniu, zgodnie z sygnalizacją Instytutu Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu, w Winnej Górze (woj. wielkopolskie) zaobserwowano masowy nalot słodyszka rzepakowego, który przekroczył w tej lokalizacji próg ekonomicznej...

Na przeważającym obszarze kraju obfita pokrywa śnieżna skutecznie chroniła krzewy owocowe. Stąd też większość plantacji malin, porzeczek czy agrestu pozostała raczej w dobrej kondycji i obecnie wchodzi w okres wegetacji.

Kondycja plantacji truskawek w większości rejonów kraju jest zadowalająca. Podobnie jak w przypadku krzewów, pokrywa śnieżna zabezpieczyła rośliny przed negatywnym wpływem niskich temperatur. Z powodu niskich temperatur w marcu i kwietniu, wchodzenie truskawek w okres wegetacji jest jednak mniej dynamiczne niż w roku

Negatywny wpływ na stan plantacji drzew i krzewów owocowych mogą mieć przymrozki występujące na początku maja.

Siew warzyw gruntowych w bieżącym roku jest wyraźnie opóźniony w stosunku do roku ubiegłego. W wielu rejonach kraju prace dotychczas nie ruszyły z powodu przymrozków. Na części plantacji siew został przeprowadzony pod koniec marca, jednak wschody są zazwyczaj powolne, lub jeszcze nie nastąpiły.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj