Susza wypunktowała błędy wielu lat. Dotknęła 90 tysięcy gospodarstw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-07-2018,8:10 Aktualizacja: 20-07-2018,8:20
A A A

- Skutkami suszy dotkniętych do tej pory zostało ponad 90 tys. gospodarstw, to ponad 1,5 mln hektarów powierzchni upraw - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

Szef resortu przedstawiał posłom informacje na temat tegorocznych skutków suszy. Głos w sprawie rolnictwa zabrał także premier Mateusz Morawiecki. Ardanowski zwrócił uwagę, że w maju i czerwcu wystąpiła kumulacja kilku zjawisk, chodziło o połączenie wysokich temperatur i małej ilości opadów deszczu.

straty spowodowane przez klęski, susza rolnicza, jan krzysztof ardanowski, komisja europejska, phil hogan

Nie wszyscy popierają nasz wniosek w sprawie rolników dotkniętych suszą

16 krajów członkowskich poparło Polskę, która w poniedziałek zwróciła się do KE o wsparcie w związku z suszą. Jan Krzysztof Ardanowski, szef resortu rolnictwa nie ma jednak złudzeń, że uda się uruchomić rezerwę kryzysową....

- Susza wypunktowała wszystkie błędy wielu lat w zakresie gospodarki wodnej. Niedostatki opadów mogą być rekompensowane odpowiednią żyznością gleby, retencją - wskazał. Zapowiedział, że w najbliższym czasie ma zostać przedstawiony program retencji. Dodał, że w tej kwestii liczy na współpracę z resortem środowiska i Wodami Polskimi.

- Poszkodowanych gospodarstw na dziś, te korekty jeszcze będą, jest 91 tys. 600 gospodarstw. Powierzchnia upraw (dotkniętych suszą - PAP) to 1 mln 558 tys. ha - poinformował minister. Dodał, że ta wielkość, czyli areał upraw dotkniętych suszą wzrośnie o kilkaset tysięcy hektarów.

Suszą, która spowodowała ponad 70 proc. strat w uprawach dotkniętych jest ok. 74 tys. ha. - To pokazuje skalę zjawiska, to pokazuje, że jest to nieszczęście, które dotyczyło dużego obszaru w Polsce i wielu rolników - podkreślił szef resortu.

Minister przypomniał, że straty szacują komisje powoływane przez wojewodów na wniosek gmin i tylko po ich oszacowaniu będzie można ruszyć z rekompensatami dla rolników.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, inug, Klimatyczny Bilans Wodny, susza rolnicza, straty w uprawach

Susza najbardziej groźna dla rzepaku

Susza nie ustępuje, ale niedobór wody nieznacznie się zmniejszył. Największe problemy z wodą występują w okolicach Poznania. Największe zagrożenie suszą wystąpiło dla upraw rzepaku - poinformował Instytut Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa....

Ardanowski zwrócił jednak uwagę, że wystąpiło bardzo dziwne zjawisko, ponieważ wiele gmin nie było szczególnie zainteresowanych powoływaniem komisji - 13 czerwca, było ich zaledwie 56; 20 czerwca, kiedy obejmował urząd ministra 206. Po jego interwencji liczba ta zaczęła rosnąć i dziś straty szacuje 1890 komisji.

Przypomniał, że obowiązujące przepisy pozwalają na uruchomienie pomocy dla rolników w formie umorzenia np. składki do KRUS czy składki podatku rolnego, ulgi w zapłacie czynszu dzierżawnego za ziemię, prolongat zaciągniętych zobowiązań. Istnieje też możliwość uzyskania niskooprocentowanego kredytu na wznowienie produkcji. A w gospodarstwach, gdzie straty w poszczególnych uprawach wynoszą ponad 70 proc., jest możliwość udzielenia wprost pomocy z budżetu.

Minister ocenił, że obecnie zbawieniem jest deszcz, który powstrzymał degradację roślin późnego zbioru, czyli ziemniaków, buraków, warzyw, części owoców miękkich.

susza rolnicza, rybactwo, produkcja ryb, Stanisław Jamróz, Polskie Towarzystwa Rybackie, Sławomir Litwin

Rybacy też cierpią przez suszę. Domagają się pomocy

Uwzględnienia producentów ryb w programach pomocowych związanych z suszą domagali się przedstawiciele organizacji branżowych podczas ostatnich posiedzeń sejmowej i senackiej komisji rolnictwa. Przekonywali, że tegoroczna susza dotknęła w...

Premier Morawiecki zabierając głos zwrócił uwagę, że tragiczne losy nie pozwoliły nam zbudować systemu irygacyjnego i melioracyjnego na poziomie państw zachodniej Europy. - Zabieramy się za to i w budżecie będziemy dedykować od przyszłego roku istotne kwoty na rozbudowę systemu melioracyjnego i irygacyjnego - zapowiedział.

Podkreślił, że jest to cywilizacyjnie ważny projekt, który będzie trwał latami. Tłumaczył, że dzięki temu rolnik, którego uprawy są podtapiane, bądź cierpi z powodu suszy będzie miał względną stabilizację.

Premier zauważył, że ostatnie spotkanie ministra w Komisji Europejskiej - spowodowało, że już 16 państw europejskich wspiera nas również w sięgnięciu do budżetu unijnego, żeby dodatkowo kompensować straty z tytułu suszy.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu