Susza rolnicza jest w całym kraju. Najbardziej dotyka zboża

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-06-2022,17:45 Aktualizacja: 28-06-2022,17:54
A A A

W ostatnim okresie deficyt wody dla roślin uprawnych zwiększył i występuje w całym kraju. Największy odnotowano na terenie Ziemi Lubuskiej. Susza najbardziej dotyka zboża jare i ozime - informuje Instytut Uprawy Gleboznawstwa i Nawożenia.

"W czwartym okresie raportowania - od 21 kwietnia do 20 czerwca średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -108 mm" - czytamy w komunikacie IUNG.

susza rolnicza, Lubuska Izba Rolnicza, Stanisław Myśliwiec

Region zgłasza suszę. Rolnicy chcą ogłoszenia stanu klęski

Rolnicy z województwa lubuskiego, wskazując na obecny stan upraw związany z pogodą i brakiem opadów w newralgicznych okresach wzrostu i rozwoju roślin, domagają się ogłoszenia klęski suszy w regionie. Tamtejszy samorząd rolniczy...

Niedobór wody dla roślin uprawnych występuje w całym kraju, najbardziej sucho jest w zachodniej i wschodniej części kraju. Najmniejszy deficyt jest w środkowym pasie Polski ciągnącym się od Mazur po Tatry.

"W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w czwartym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski" - napisał IUNG w raporcie.

Susza obejmuje 15 województw z wyjątkiem śląskiego. Zjawisko występowało w 11 uprawach: zbóż jarych i ozimych, krzewów owocowych, truskawek, rzepaku i rzepiku, roślin strączkowych, kukurydzy, drzew owocowych.

Od 20 kwietnia do 20 czerwca największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych - w 891 gminach (35,97 proc. gmin Polski), w stosunku do poprzedniego raportu susza zwiększyła się o ponad 4 punktu procentowego.

IUNG przypomina, że zgodnie z definicją określoną w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich "suszę oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem, w dowolnym 6-dekadowym okresie od 21 marca do 30 września, spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb".

pomoc suszowa, Wielkopolska Izba Rolnicza, nabór wniosków w arimr, wsparcie dla rolnictwa

Przerwa serwisowa. Rolnicy skarżą się na działanie aplikacji suszowej

Do biur Wielkopolskiej Izby Rolniczej zgłaszają się rolnicy narzekający na problemy przy staraniu się o tzw. pomoc suszową za 2021 rok za pomocą aplikacji "Zgłoś szkodę rolniczą". Interweniująca w tej sprawie Izba podkreśla, że...

W obojętnie którym okresie sześciodekadowym zostanie stwierdzona susza, to plony ostateczne dla upraw objętych suszą będą niższe przynajmniej o 20 proc. w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

W ocenie IUNG, tegoroczne warunki pogodowe z uwagi na: wysokie usłonecznienie (III dekada marca oraz I i II maja i czerwca), dużą prędkość wiatru (I dekada kwietnia oraz III maja), niską wilgotność powietrza (III dekada marca oraz I i II maja), wysoką temperaturę powietrza (I i II dekada czerwca), małe opady atmosferyczne (II dekada marca, III kwietnia oraz I i II maja) sprawiły, że wystąpił na terenie kraju duży deficyt wody dla roślin uprawnych. Straty plonów z powodu niedoboru wody wystąpiły we wszystkich województwach Polski.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu