Susza dotknie miliony hektarów upraw. Komisje kończą szacowanie start

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-07-2018,8:50 Aktualizacja: 27-07-2018,8:57
A A A

Około 2 mln ha upraw będzie dotkniętych suszą - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Dodał, że kończy się szacowanie strat przez komisje i będzie można zacząć wypłacać pomoc rolnikom.

Szef resortu zapewnił, że rząd jest przygotowany również finansowo do pomocy rolnikom dotkniętym skutkami suszy. - Lada moment zakończą się szacunki - podkreślił na antenie Polsat News.

susza rolnicza, inug, klimatyczny bilans wodny, straty w uprawach, niedobory wody, krzewy owocowe, zboża

Opady deszczu zmniejszyły suszę

Lipcowe opady deszczu znacznie zmniejszyły obszar suszy w Polsce. Obecnie niedobór wody najbardziej dotyka krzewy owocowe i rośliny strączkowe. Najbardziej sucho jest w Poznaniu i jego okolicach - poinformował Instytut Upraw Nawożenia i...

Polityk dodał, że na razie nie może powiedzieć jakie będą starty wynikające z tegorocznej suszy, dopóki nie trafią do niego protokoły od wojewodów. - Miały być do soboty, ale jeszcze niektóre gminy przeciągają, doszacowują - wyjaśnił. Wskazał jednak, że suszą dotkniętych będzie ok. 2 mln ha upraw.

Minister rolnictwa zapewnił, że odpowiednie rozporządzenie, które uruchomi pomoc dla rolników, również w formie dopłat jest już gotowe. Poinformował, że powinno być rozpatrzone przez rząd w przyszłym tygodniu.

Ardanowski niedawno informował, że z danych 1890 komisji szacujących starty w uprawach wynika, że dotkniętych suszą jest ponad 91 tys. gospodarstw rolnych.

Obowiązujące przepisy pozwalają na uruchomienie pomocy dla rolników w formie umorzenia np. składki do KRUS czy składki podatku rolnego, ulgi w zapłacie czynszu dzierżawnego za ziemię, prolongat zaciągniętych zobowiązań.

Istnieje też możliwość uzyskania niskooprocentowanego kredytu na wznowienie produkcji przez rolników. A w gospodarstwach, gdzie straty w poszczególnych uprawach wynoszą ponad 70 proc., jest możliwość udzielenia wprost pomocy z budżetu.
 

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!