Rolnictwo węglowe. Które rośliny poprawiają lub obniżają bilans w glebie?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-12-2022,9:20 Aktualizacja: 22-12-2022,9:26
A A A

Wielu rolników jest bardzo zainteresowanych możliwością realizacji wskazanej praktyki, ale brak rzetelnej informacji na ten temat sprawia, że nie mają możliwości racjonalnego zaplanowania zasiewów - pisze Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Chodzi o praktykę "Zróżnicowana struktura upraw" wdrażaną w ekoschemacie "Rolnictwo węglowe". Popierając wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej oraz w związku z licznymi wątpliwościami w tej sprawie, Zarząd KRIR wystąpił do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa o podanie listy upraw, które będą traktowane jako obniżające oraz poprawiające bilans materii organicznej w glebie w ramach wskazanej praktyki.

ekoschemat "Rolnictwo węglowe" , KRIR, praktyai "Zróżnicowana struktura upraw"

KRIR: ekoschemat "Rolnictwo węglowe" do zmiany

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa o zmianę warunków dostępu do ekoschematu "Rolnictwo węglowe" w ramach praktyki "Zróżnicowana struktura upraw". Planowane...

"W informacjach dotyczących upraw, które w dużej mierze mają wpływ na obniżenie bilansu materii organicznej w glebie podawane są przykłady upraw ziemniaków i buraków cukrowych, jednak nie wiadomo czy wykaz poparty jest badaniami naukowymi i czy jest to lista zamknięta, czy też inne uprawy będą traktowane jako uszczuplające materię organiczną, np. warzywa korzeniowe, kukurydza na kiszonkę, czy może jeszcze inne uprawy?" - pisze o swoich wątpliwościach samorząd rolniczy.

Według niego podobnie wygląda sytuacja odnośnie podawanych informacji, jakie rośliny będą uznawane za poprawiające bilans materii organicznej.

"W literaturze fachowej wskazuje się, że pozytywny wpływ na bilans glebowej materii organicznej mają uprawy gatunków roślin takich, jak np. bobowate, trawy na gruntach ornych, mieszanki bobowatych z trawami, w tym ze zbożami. Jednakże taka informacja nie jest wiążąca" - podkreśla KRIR.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu