KRIR: ekoschemat "Rolnictwo węglowe" do zmiany

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-08-2022,9:15 Aktualizacja: 30-08-2022,9:23
A A A

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa o zmianę warunków dostępu do ekoschematu "Rolnictwo węglowe" w ramach praktyki "Zróżnicowana struktura upraw".

Planowane wejście w życie tych zapisów projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 to początek 2023 roku. Samorząd rolniczy wyraził sprzeciw wobec proponowanych rozwiązań.

rolnictwo węglowe, Janusz Wojciechowski, wpr po 2023 roku, Europejski Zielony Ład

Rolnictwo węglowe. Będą pieniądze za to, co rolnicy robią za darmo?

Wielka szansa dla rolników. Za korzystne dla klimatu praktyki rolnicze, które dotychczas wykonują za darmo, w przyszłości będą mogli uzyskiwać pieniądze w ramach WPR (ekoschemat rolnictwo węglowe) i z innych źródeł - podkreślił...

"Warunkiem realizacji ww. ekoschematu jest uprawa co najmniej 3 różnych upraw na gruntach ornych w gospodarstwie, przy czym udział zbóż i rzepaku nie przekracza 65 proc. Samorząd rolniczy zdecydowanie sprzeciwia się temu zapisowi i wnioskuje o zmianę, która będzie możliwa do zaakceptowania przez rolników" - czytamy we wniosku KRIR.

Jak argumentują izby, połączenie rzepaku i zbóż, jako jednego rodzaju upraw, jest niewłaściwe i nielogiczne.

"Rzepak nie jest zbożem, należy do rodziny krzyżowych, a nie traw. Jego udział w płodozmianie jest korzystny dla gleby. Wprowadzane ograniczenie uprawy rzepaku jest niezgodne z dobrą praktyką rolniczą" - wyjaśnia KRIR.

Jej zdaniem, powyższy warunek powinien dotyczyć zbóż, których łączny udział w strukturze zasiewów wynosi około 80 proc. "Słusznym wydaje się zachęcanie do zmniejszenie ich udziału do 65 proc." - podsumowuje samorząd rolniczy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu