Przymrozki nie ustępują. Co z oziminami?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
24-03-2020,15:40 Aktualizacja: 24-03-2020,17:06
A A A
Mamy już astronomiczną wiosnę, ale nie za oknami. W ostatnich czasie znacząco spadła temperatura powietrza zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, miejscami niemal do -10oC. Na tym jednak nie koniec według synoptyków ochłodzenie ma potrwać do czwartku. 
 
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB w Warszawie wydał dziś kolejne ostrzeżenia dla całej Polski. Najbliższa noc ma być bezchmurna, ewentualnie z małym zachmurzeniem, ale mroźna. Przymrozki mogą wystąpić na terenie całego kraju. Temperatura minimalna ma wahać się od -8 do -4oC, a nad morzem do -3oC. Lokalnie w centrum i na wschodzie prognozowany jest spadek do -10oC, w dolinach sudeckich do - 12oC, a w dolinach karpackich nawet do -16oC. 
 
siewka buraka, rola, Sahryń

Przymrozki a wschody buraka

Część kraju dotknęły w ostatnich dniach silne przymrozki. Mają też wystąpić w najbliższych dwóch dniach. Stanowią one poważne zagrożenie dla siewek buraka cukrowego. Szczególnie zagrożona jest północna i centralna część kraju....
Przymrozki w całym kraju zapowiadane są także w nocy z środy na czwartek. Prognozuje się, że temperatura spadnie do -6oC, a przy gruncie do -8oC. Na przeważającym obszarze kraju przymrozki mają utrzymywać się także w nocy z czwartku na piątek (do -2oC, a przy gruncie do -4oC), za wyjątkiem województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego oraz opolskiego. Z prezentowanej na stronie IMGW mapy wynika też, że przymrozki mogą ominąć znaczną część obszaru woj. łódzkiego i świętokrzyskiego. 
 
O tym jakie skutki będą miały te ujemne temperatury dla roślin rolniczych przekonamy się dopiero wówczas, gdy się ociepli. Najwięcej obaw jest w tej chwili o rzepaki, które wybiły w pęd, a miejscami wypuściły pąki kwiatowe. Silne przymrozki mogą przyczyniać się do pękania łodyg, a powstałe szczeliny staną się  otwartą bramą do wnikania patogenów chorobotwórczych. Istnieje też niebezpieczeństwo, że uszkodzonych zostanie część pąków kwiatowych. Spośród zbóż najbardziej zagrożony jest jęczmień ozimy, który w okresie jesienno-zimowym wykształcił obfitą biomasę. Pozostałe gatunki powinny sobie poradzić. 
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj