Międzyplony ścierniskowe – ważny termin

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak|redakcja@agropolska.pl
01-10-2015,6:20 Aktualizacja: 01-10-2015,8:09
A A A

1 października jest ostatnim dniem, w którym muszą być utrzymywane na polu międzyplony (dawniej zwane poplonami) ścierniskowe, zaliczane do obszaru proekologicznego (EFA). Już 2 października można je zlikwidować.

Uprawa międzyplonów ścierniskowych jest jednym z elementów spełnienia wymogów zazielenia, które zaczęło obowiązywać w tym roku. Aby międzyplon mógł być policzony jako obszar proekologiczny, trzeba było wysiać w nim mieszankę co najmniej dwóch gatunków roślin.

Międzyplony ścierniskowe na zazielenienie

Od tego roku rolnicy mający co najmniej 15 hektarów gruntów ornych są zobowiązani do utrzymywania obszarów proekologicznych (EFA). Mają one stanowić co najmniej 5% powierzchni gruntów ornych. Jedną z możliwości...

Wymóg ten spowodował, że zmalało znaczenie uprawy gorczycy białej w siewie czystym w międzyplonie ścierniskowym,  która dotychczas była niekwestionowanym liderem w tym zakresie. Nie ma jednak powodów do rozpaczy. Wielu rolników wcześniej już rezygnowało z uprawy gorczycy białej ze względu na bardzo duże pobranie wody. Z tego względu uprawa roli po gorczycy białej pod rośliny następcze często była utrudniona, a te odczuwały też niedobór wody.

Poza tym, jako roślina niemotylkowa nie wzbogacała gleby w azot mineralny w taki sposób, jak robią to rośliny bobowate (motylkowate) żyjące w symbiozie z bakteriami brodawkowatymi, które mają zdolność wiązania takich właśnie form azotu. Jeśli w skład mieszanki międzyplonowej wchodzi gorczyca biała, to trzeba ją zniszczyć zanim zakwitnie, bo szybko wydaje nasiona, które stanowią później poważne źródło zachwaszczenia.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu