"Małe żniwa" mogą być opóźnione

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-07-2020,8:40 Aktualizacja: 01-07-2020,8:44
A A A

Z powodu warunków pogodowych tzw. małe żniwa, czyli zbiór rzepaku i jęczmienia, mogą być w tym roku opóźnione o dwa tygodnie. Dlatego wzrosło zainteresowanie przetwórni ziarnem ze starych zbiorów - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

"Handel ziarnem zbóż jest umiarkowany, aczkolwiek notuje się symptomy większego zainteresowania zakupami zbóż przez część przetwórców, co z kolei wpływa na zwyżkowe ruchy cen ziarna. Wszystko za sprawą spodziewanych opóźnień w rozpoczęciu żniw" - czytamy w informacji Izby.

susza, monitoring suszy IUNG-PIB, IUNG-PIB, KBW,

IUNG-PIB opublikował kolejny raport. Co z suszą?

Autorzy raportu wskazują, że w czwartym okresie raportowania - od 21 kwietnia do 20 czerwca - niedobory wody dla roślin uprawnych są mniejsze od 10 do 30 mm w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego, tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca. W...

Według ekspertów, przetwórcy kupują obecnie surowiec na drugą połowę lipca i sierpień. Starej pszenicy nie kupują już eksporterzy, którzy zdołali kupić ziarno na doładowanie ostatnich statków.

Sprzedaż ziarna przez rolników wynika głównie z konieczności czyszczenia magazynów przed żniwami. Sporo jest ofert sprzedaży pszenicy, wyraźnie zmalała natomiast podaż pszenżyta i kukurydzy. Pszenica jest dostępna, ale praktycznie tylko na południowym wschodzie i południu kraju.

Obecnie cena pszenicy konsumpcyjnej jest na poziomie 750-840 zł/t.

Termin rozpoczęcia tegorocznych żniw będzie zależał od warunków pogodowych w kolejnych dniach. Podobnie jak w Polsce, żniwa będą także opóźnione na południu Europ - m.in. na Słowacji, w Czechach i Rumunii i przesuną się na początek lipca.

W ubiegłym tygodniu podmioty skupowe i przetwórcy oferowali za pszenicę konsumpcyjną z tegorocznych zbiorów 700-760 zł/t, za jęczmień paszowy 570-620 zł/t, (640-720 zł/t ze zbiorów 2019 r.), a za rzepak 1620-1690 zł/t (tyle co za ziarno z ubiegłorocznych zbiorów).

W opinii Izby, w czerwcu eksport pszenicy drogą morską powinien przekroczyć 150 tys. ton. Eksport pszenicy drogą morską w całym sezonie 2019/20 wyniesie 3,4 mln ton.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement