KE oficjalnie potwierdza zwolnienie z obowiązku ugorowania. To odstępstwo czasowe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
13-02-2024,16:40 Aktualizacja: 13-02-2024,16:43
A A A

Komisja Europejska opublikowała we wtorek rozporządzenie umożliwiające w tym roku odstępstwo od stosowania normy GAEC 8, w zakresie wymogu przeznaczenia 4 proc. powierzchni gruntów ornych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne (ugorowanie) - poinformował resort rolnictwa.

Jak napisano we wtorkowym komunikacie, w ramach odstępstwa możliwe jest przeznaczenie 4 proc. gruntów ornych na: obszary lub elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane lub rośliny bobowate lub międzyplony.

Zaznaczono, że międzyplony i rośliny bobowate mają być uprawiane bez stosowania środków ochrony roślin.

ke, ugorowanie, gaec8, normy gaec

Bez ugorowania ziemi w 2024 r. Zamiast tego wysiew roślin wiążących azot lub międzyplonów

Komisja Europejska (KE) zaproponowała umożliwienie rolnikom z UE skorzystania w roku 2024 z odstępstw od przepisów Wspólnej Polityki Rolnej, zobowiązujących ich do utrzymywania niektórych obszarów w stanie...

"Odstępstwo jest czasowe i dotyczy roku 2024. Jest ono spowodowane trudną sytuacją rolników związaną z wojną w Ukrainie oraz występowaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Odstępstwo zwiększa możliwości użytkowania gruntów ornych przy jednoczesnym zapewnieniu pewnych korzyści dla środowiska" - zaznaczono w komunikacie.

Według przepisów Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) rolnicy, aby otrzymać dopłaty z UE, muszą spełniać dziewięć standardów (określanych jako GAEC, co jest skrótem od „good agricultural and environmental conditions”) odnoszących się do kwestii klimatycznych i środowiskowych. Niedostosowanie się do nich może skutkować zmniejszeniem kwoty płatności.

Zgodnie ze standardem GAEC 8, rolnicy mają obowiązek m.in. przeznaczenia co najmniej 4 proc. gruntów ornych na obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym ugorowanie. Zwolnieni z tego warunku są rolnicy posiadający poniżej 10 ha gruntów ornych. W Polsce powierzchnię mniejsza niż 10 ha ma prawie 1 mln polskich gospodarstw, czyli ok. 3/4 wszystkich gospodarstw. 

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu