Izba apeluje do rolników. Oceńcie stan ozimin

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
05-02-2016,11:35 Aktualizacja: 05-02-2016,12:17
A A A

Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej wystosował pismo do wszystkich gmin województwa, w którym apeluje do rolników, by nie zwlekali z oceną przezimowania upraw i już teraz dokonali lustracji ozimin.

"Utrzymująca się od kilkunastu dni aura sprzyja wznowieniu wegetacji roślin i tym samym obnaża pierwsze problemy z właściwym przezimowaniem upraw" - pisze szef wielkopolskiego samorządu rolniczego. Zarząd WIR apeluje do wszystkich rolników z Wielkopolski, by nie zwlekali z oceną przezimowania upraw i już teraz dokonali lustracji ozimin.

susza, wielkopolska, tomasz stube

W Wielkopolsce susza w 19 gminach. Trwa szacowanie strat

Skąpe opady deszczu i wysokie temperatury spowodowały w Wielkopolsce straty w zbożach jarych, ozimych i roślinach strączkowych. Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu informuje, że w 19 gminach stwierdzono suszę rolniczą. Jak przekazał PAP...

Według rozeznania przedstawicieli izby wynika, że wymarznięcia dotyczą dużego obszaru tego regionu kraju. Wojewoda wielkopolski już 5 stycznia został poinformowany, by gminne komisje klęskowe przygotowały się do ewentualnego szacowania szkód w uprawach.

"W przypadku objęcia uszkodzonej uprawy ubezpieczeniem, rolnik zobowiązany jest zawiadomić towarzystwo o szkodzie w terminie określonym w warunkach ubezpieczenia. Niekiedy jest to bardzo krótki okres (trzy dni robocze od stwierdzenia skutków niekorzystnego zjawiska). Jeżeli poszkodowany rolnik zamierza ubiegać się o preferencyjny kredyt na wznowienie produkcji, szkodę należy zgłosić przed zaoraniem plantacji i to z odpowiednim wyprzedzeniem, koniecznym do oszacowania strat przez gminną komisję klęskową" - pisze Piotr Walkowski na koniec apelu do wielkopolskich gospodarzy.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement