IUNG: deficyt wody dla roślin uprawnych w całym kraju

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-09-2022,10:30 Aktualizacja: 06-09-2022,10:33
A A A

Susza rolnicza nadal występuje w całym kraju, obecnie najbardziej zagrożona niedoborem wody jest kukurydza na kiszonkę i na ziarno - informuje Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa.

"W jedenastym okresie raportowania - od 1 lipca do 31 sierpnia - średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -77 mm" - czytamy w ostatnim raporcie IUNG dotyczącym suszy rolniczej.

susza w Mołdawii, zniszczone uprawy, Natalia Gavrilita, kukurydza, słonecznik

Susza zniszczyła wiele upraw. Rolnicy proszą rząd o wsparcie

Uprawy kukurydzy, słonecznika oraz buraków cukrowych są w Mołdawii z powodu suszy o ponad 60 proc. mniejsze - podało Stowarzyszenie Sektora Rolniczego (AFF) w liście do rządu Natalii Gavrility. Plantatorzy zaapelowali do władz kraju o pilne...

W stosunku do poprzedniego raportu zasięg suszy zmniejszył się, ale wciąż występowała w całym kraju. Największy deficyt wody notowano na terenie centralnej części Pojezierza Mazurskiego (woj. warmińsko-mazurskie), a także w północno-zachodniej Polsce, na terenie województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Najmniejsze braki wody w uprawach polowych odnotowano na terenie województw południowych.

W ostatnim okresie raportowania największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Suszę notowano w 298 gminach (12 proc. w Polsce), a w stosunku do poprzedniego okresu raportowania (21.06-20.08) nastąpiło zmniejszenie niedoboru wody o 12 pkt. proc.

W ostatnim raporcie IUNG stwierdził ponadto suszę dla kukurydzy na ziarno, krzewów owocowych, ziemniaka, roślin strączkowych, chmielu, warzyw gruntowych, buraka cukrowego, tytoniu. Zjawisko jest jednak mniejsze niż w poprzednich tygodniach.

Biorąc pod uwagę cały monitorowany okres od 21 marca, największe straty z powodu niedoborów wody dotyczą zbóż jarych i ozimych oraz krzewów owocowych.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu