Ekspert IUNG: mamy już "dość silną" suszę rolniczą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
13-07-2023,8:35 Aktualizacja: 13-07-2023,8:40
A A A

Fala upałów, niskie opady deszczu doprowadziły w Polsce do suszy rolniczej – powiedział PAP Tomasz Jóźwicki z Zakładu Agrometeorologii i Informatyki IUNG. Jego zdaniem obecną suszę można już określić jako "dość silną".

Ekspert z Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach (IUNG) wskazał, że suszę stwierdzono w 15 województwach dla wszystkich monitorowanych upraw.

Jak mówił, najbardziej dotknięte suszą regiony Polski, to województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodnio-pomorskie i pomorskie.

projekt, rozporządzenie, rząd, szkody, susza, szacowanie, komisja

Rząd chce przyjąć zmiany w szacowaniu szkód suszowych. Powrócą komisje

Umożliwienie dodatkowego szacowania szkód przez komisje powołane przez wojewodów, a także wprowadzenie przepisów regulujących ogólne warunki udzielania pomocy dla producenta rolnego w zw. m.in. z suszą - przewiduje...

Tomasz Jóźwicki wyjaśnił, że susza rolnicza to zjawisko będące bezpośrednią konsekwencją suszy atmosferycznej. Niskie opady lub ich niedobór powodują zmniejszenie wilgotności gleby, przez co rośliny nie mają dostatecznej ilości wody do zaspokojenia swoich potrzeb, do prawidłowego rozwoju - dodał.

"Fala upałów, niskie opady deszczu doprowadziły w Polsce do suszy rolniczej" – ocenił Tomasz Jóźwicki. "Można ją nawet określić mianem dość silnej" – ocenił.

Według eksperta konsekwencją przedłużającej się suszy rolniczej mogą być mniejsze zbiory. Może to skutkować podwyżką cen - dodał.

"Nie wiadomo, kiedy możemy spodziewać się końca suszy rolniczej w Polsce, wszystko zależy od opadów deszczu" – zaznaczył.

IUNG regularnie co 10 dni udostępnia raport na temat suszy w Polsce, na stronie www.susza.iung.pulawy.pl .

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!