Będzie kontynuacja programu odkwaszania gleb. Rządzący dają zielone światło

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-07-2023,13:20 Aktualizacja: 18-07-2023,13:23
A A A

Przedstawiciele Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb spotkali się z przedstawicielami Prezydenta RP, rządu i parlamentu, aby przedstawić stronie publicznej propozycje odkwaszenia gleb.

Celem zawiązanej na początku roku Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb - jak już pisaliśmy - jest intensyfikacja działań w kierunku systemowego podejścia do kompleksowej regeneracji obszarów rolnych. Czternaście najważniejszych rolniczych organizacji samorządowych, związkowych, producenckich i innych branżowych stowarzyszeń sformułowało konkretne propozycje działań. Rezultatem tej współpracy jest postulat przyjęcia Narodowego Programu Powszechnego Odkwaszenia Gleb w Polsce (NPPOGwP). Program zakłada zwiększenie intensywności odkwaszenia pól i pozostałych użytków rolnych w Polsce, w szczególności poprzez: 

- powszechny dostęp do badań pH gleb i zwiększenie wsparcia państwa w zakresie dofinansowania zakupu nawozów wapniowych, 

- odbiurokratyzowanie procedur związanych z ubieganiem się o uzyskanie dofinansowania zakupu przez rolników nawozów wapniowych, 

- promocję stosowania praktyk rolniczych sprzyjających odkwaszeniu gleb. 

gleby kwaśne, zakwaszenie, wapnowanie, koalicja na rzecz zdrowych gleb

Miliardy potrzebne na wapnowanie gleb. Ale zyski byłyby znacznie wyższe

Realizacja programu wapnowania regeneracyjnego będzie wymagała alokacji 13,85 mld złotych w ciągu 5 lat. Ale potencjalne zyski z tego przedsięwzięcia w porównaniu do roku jego uruchomienia wyniosłyby od 41 do 67 mld zł. Delegacja...

Pełna zgodność poglądów

„Lech Kołakowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapewnił, że rząd jest zainteresowany współpracą z Koalicją na rzecz Zdrowych Gleb w zakresie regeneracji gleb uprawnych poprzez odkwaszanie. Podkreślił, że obecna intensywność tego procesu jest niesatysfakcjonująca i że zachodzi potrzeba zwiększenia wsparcia ze strony państwa celem kontynuowania tych działań” – czytamy w komunikacie zrzeszenia. 

Jak w nim podkreślono, w ostatnich dniach eksperci z Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb spotkali się z przedstawicielami Prezydenta RP, rządu i parlamentu, aby przedstawić propozycje odkwaszenia gleb. 11 lipca wzięli udział w posiedzeniu Rady do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Podczas dyskusji pod przewodnictwem Jana Krzysztofa Ardanowskiego przedstawiono główne założenia NPPOGwP.

„Przebieg dyskusji potwierdził pełną zgodność poglądów w zakresie znaczenia odkwaszenia gleb dla kondycji krajowego areału, jakości i wysokości plonów oraz ochrony środowiska. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że poziom zakwaszenia gleb w Polsce jest niepokojąco wysoki i wymaga pilnych działań. Przypomnijmy, według ekspertyzy opracowanej przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, ponad 60 proc. polskich gruntów jest bardzo kwaśnych lub kwaśnych i wymaga wapnowania” – wskazuje Koalicja.

eto, europejski trybunał obrachunkowy, kontrola, gleby, gospodarowanie, obornik

Ochrona gleby. Europejski trybunał: Czas zakasać rękawy i wziąć się do pracy

Dwie trzecie gleb w Unii Europejskiej jest w złym stanie, częściowo z powodu stosowania nieodpowiednich praktyk w zakresie gospodarowania np. obornikiem. W kwestii poprawy ich stanu pozostaje wiele do zrobienia...

Spotkania z posłami i senatorami

Tego samego dnia delegacja tego zrzeszenia uczestniczyła w posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu RP. Senatorowie podkreślili wówczas wagę regeneracji obszarów rolnych poprzez ich odkwaszenie nie tylko z uwagi na zachowanie efektywności rolnictwa, ale także dla ochrony środowiska naturalnego. 

Z kolei 12 lipca eksperci Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb zapoznali posłów z propozycjami NPPOGwP. Oni też zapewniali o swoim poparciu dla tych działań.

„Przedstawiciele Koalicji i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi spotkają się w najbliższych tygodniach, aby omówić szczegóły programu NPPOGwP. Eksperci Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb liczą, że współpraca ze stroną publiczną doprowadzi do powszechnego odkwaszenia gruntów rolnych w kraju, a przez to do poprawy ogólnego stanu polskich gleb” – czytamy w komunikacie.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu