Agro Games 2025 już za nami
Już po raz czwarty w Stacji Doświadczalnej Instytutu Rolnictwa im. prof. Mariana Górskiego w Skierniewicach oraz na Kampusie SGGW w Warszawie, w dniach 9-10 maja br., odbył się Konkurs Agro Games przeznaczony dla studentów kierunku rolnictwa z całego kraju.
Do rywalizacji stanęli studenci kierunku rolnictwo (po 4 reprezentantów) z 10. polskich uczelni zrzeszonych w Forum Uczelni Przyrodniczych Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz w Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych: Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Agro Games – zmagania w 2025 r.
Uczestnicy brali udział w trzech konkurencjach: test wiedzy, zadania praktyczne i teoretyczne, pozwalające sprawdzić się im na wielu płaszczyznach. Osiągnięcia studentów oceniali jury, składające się z pracowników uznanych ośrodków państwowych zajmujących się problematyką rolniczą. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych studentów oraz uczelni z zakresu wiedzy rolniczej, a także stworzenie platformy do wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy zarówno wśród studentów, jaki i uczelni.
Patronat nad wydarzeniem objęli: Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Bezpośrednim organizatorem była Rada Wydziałowa Samorządu Studentów Wydziału Rolnictwa i Ekologii SGGW. Partnerami czwartej edycji konkursu Agro Games byli: partner głównym był Timac Agro Polska oraz firmy: PROCAM, Agri Plus, Animex, AgroWe, Claas i CDR w Brwinowie. Patronem medialnym wydarzenia była, jak co roku, Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA Sp. z o.o. Po zakończonych zadaniach konkursowych, partner główny, firma Timac Agro Polska przedstawiła na wykładzie działania firmy dla producentów rolnych oraz swój asortyment produktów nawozowych, ze szczególnym uwzględnieniem preparatów do biostymulacji roślin. Ostatnim punktem programu pierwszego dnia była prelekcja dr inż. Żanety Fiedler, redaktor naczelnej miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”, na temat aktualnych możliwości ochrony upraw rolniczych z uwzględnieniem metod zarówno chemicznych, jak i agrotechnicznych, hodowlanych, biotechnicznych i biologicznych.
Konkurs i nagrody
Podczas dwóch dni pobytu na Agro Games 2025 zaproszeni goście i przedstawiciele uczelni mieli okazję do zwiedzenia Stacji Doświadczalnej oraz Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Kampusu SGGW. Na zakończenie wydarzenia ogłoszono wyniki konkursu i wręczono nagrody. Nagrodę za pierwsze miejsce w konkursie indywidualnym otrzymał Michał Mikołajewski (Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy), drugie miejsce zajął Mateusz Lesiak (SGGW w Warszawie), trzecie miejsce zdobył Filip Stefaniak (UP w Poznaniu). Najlepszą drużyną w tym roku okazała się reprezentacja z Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, drugie miejsce zajęła reprezentacja ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a trzecie miejsce drużyna z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wszystkim serdecznie gratulujemy!