Wczesny siew soi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
17-04-2018,11:25 Aktualizacja: 17-04-2018,11:32
A A A

W jednym z gospodarstw na Zamojszczyźnie 17 kwietnia wysiano soję. Plantacja liczy ponad 3,5 hektara. Rolnik uzasadnia swoją decyzję panującymi korzystnymi warunkami pogodowymi - jest wilgotno i bardzo ciepło.

Nasiona soi zaleca się wysiewać, gdy temperatura gleby na głębokości siewu wynosi minimum 8°C. Nasiona dobrze bowiem kiełkują w temperaturze 10-15°C. Niska temperatura panująca po siewie  może znacznie wydłużyć wschody, bo nawet do półtora miesiąca. Poza tym jakość wschodów może znacznie się pogorszyć na skutek butwienia części nasion w glebie.

soja, pole, Sahryń, Witold Ferens

Zaszczepić soję

Już niedługo nadejdzie optymalny termin siewu soi. Nasiona tuż przed wysiewem powinny zostać zaszczepione szczepionką bakteryjną, o ile soja wcześniej nie była uprawiana na danym polu lub przerwa w jej uprawie była większa niż 4 lata. W pozostałych...

Soję sieje się płytko, bo podczas kiełkowania liścienie wyciągane są nad powierzchnię gleby. Na glebie uwilgotnionej głębokość ta wynosi 3-4 cm, a tylko w sytuacji, gdy jest przesuszona zwiększa się ją maksymalnie do 5 cm.

Terminem fenologicznym siewu soi jest kwitnienie klonu zwyczajnego. Za optymalny termin siewu soi uważa okres od 20 kwietnia do 5 maja. Okres do siewu do pełni wschodów uważany jest za krytyczny w rozwoju soi.  

Wczesny siew pozwala uzyskiwać większe plony nasion oraz przyspieszyć dojrzewanie roślin, co jest szczególnie ważne przy odmianach późniejszych. Opóźnienie siewu nie tylko ogranicza plon nasion, ale przesuwa dojrzewanie na zwykle mniej korzystny późniejszy okres jesieni.

Na wszelki wypadek rolnik zachował sobie nasiona na ewentualne przesiewy, gdyby doszło do uszkodzenia roślin soi przez przymrozki.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement