Soja – zwróć uwagę na pękanie strąków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak|redakcja@agropolska.pl
05-09-2015,11:00 Aktualizacja: 05-09-2015,12:12
A A A

Ten rok pokazał, że przy doborze odmian soi do uprawy liczy się jeszcze jedna, a do tej pory niedoceniana cecha, jaką jest odporność strąków na pękanie i związane z tym straty nasion.

Dotychczas rolnicy wybierając odmianę soi zwracali uwagę na:

  • wczesność i termin dojrzewania;
  • plon nasion;
  • wysokość roślin i podatność na wyleganie;
  • wysokość osadzenia pierwszego strąka.

Susza i wysokie temperatury przyspieszyły tegoroczne zbiory soi o kilka tygodni. W takich warunkach okazało się, że odmiany soi różnią się także podatnością na pękanie strąków.

Przyspieszone zbiory soi

Upały i susza spowodowały, że w tym tygodniu na Zamojszczyźnie rozpoczęły się zbiory soi. Jest to co najmniej 3 tygodnie wcześniej niż przed rokiem. Nikt się nie spodziewał takiego przyspieszenia i może się okazać, że na różnych Dniach Soi...

Na początku września obserwowałem intensywne pękanie strąków odmiany Merlin w dwóch gospodarstwach na Zamojszczyźnie: u pana Karola Rudnickiego w Nowosiółkach (powiat tomaszowski) oraz u pana Witolda Ferensa w Sahryniu (powiat hrubieszowski). Pana Karol Rudnicki uprawia soję od 3 lat, w tym roku odmiana Merlin zajmowała u niego 70 ha i w poprzednich latach nie zaobserwował pękania strąków. Natomiast pan Witold Ferens uprawiał soję po raz pierwszy. Były to odmiany Merlin i Annushka. Rolnik zaobserwował intensywne pękanie strąków u odmiany Merlin i oszacował straty nasion z tytułu osypywania się aż na 40%. Natomiast pękanie strąków nie wystąpiło u odmiany Annushka.

Patrz na brodawki

Początek kwitnienia roślin bobowatych grubonasiennych (strączkowych) to szczyt wiązania azotu atmosferycznego przez bakterie brodawkowe. Ilości azotu związanego w ten sposób mogą być znaczne i przekraczać nawet 500 kg N/ha rocznie. Zwykle...

Warto podkreślić, że pękanie strąków pojawiło się bardzo szybko, bo podczas oględzin plantacji w Sahryniu przeprowadzonej dwa dni wcześniej tego zjawiska nie było. Tegoroczne obserwacje dowodzą, że soja ma jeszcze wiele tajemnic, które trzeba poznać, aby jej uprawa była opłacalna dla rolnika.                   

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu