Nie zwlekaj ze strączkowymi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
26-03-2021,18:35 Aktualizacja: 26-03-2021,18:44
A A A
Trzecia dekada marca to idealny moment na siewy grochu, łubinów oraz bobiku, z soją jak wiadomo trzeba poczekać, ponieważ do kiełkowania wymaga wyższej temperatury i jest wrażliwa na przymrozki. 
 
Łubin wąskolistny rozpoczyna kiełkowanie w temperaturze 3oC i wytrzymuje spadki temperatury do -9oC. Natomiast łubin żółty kiełkuje w temperaturze 4-5oC i znosi krótkotrwałe przymrozki do -8oC. Ze względu na epigeiczny sposób kiełkowania łubinów ich nasiona należy wysiewać płytko, tj. na głębokość 3-4 cm. 
 
łubin wąskolistny, rośliny

Odmiany łubinów polecane do uprawy 2021

W tym sezonie rekomenduje się do siewu 17 odmian łubinu wąskolistnego oraz 6 odmian łubinu żółtego. Wśród odmian łubinu wąskolistnego najszerzej polecane są Agat i Roland (w 11 województwach), a łubinu żółtego Puma (w...
Jeszcze bardziej tolerancyjny jest groch siewny, który może kiełkować już w temperaturze 1-2oC, a jego siewki znoszą spadki do -6oC. Zaleca się, by wysiewać go na głębokości 6-8 cm, przy rozstawie 15-20 cm. 
 
Nasiona bobiku kiełkują w temperaturze 3-4oC, a w fazie wschodów wytrzymują przymrozki nawet do -8oC. Bobik kiełkuje hipogeicznie, tzn. liścienie pozostają pod glebą, a wydłuża się epikotyl (łodyżka nadliścieniowa), dzięki temu głęboko umieszczone nasiona, nawet w zwięzłej glebie dobrze wschodzą. Zalecana głębokości siewu to: 8-10 cm. 
 
Z siewem strączkowych nie należy zwlekać, by zapewnić nasionom dostęp do pokładów wilgoci w glebie. Dla przykładu, pęczniejące nasiona bobiku pobierają wodę w ilości 150% swojej masy. Inna sprawa, to konieczność przejścia przez młode siewki okresu jarowizacji, który ma duże znaczenie dla późniejszego rozwoju i plonowania. 
 
  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu