Alternatywa w uprawie grochu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Rogowska | redakcja@agropolska.pl
12-08-2017,6:00 Aktualizacja: 12-08-2017,9:04
A A A

Zainteresowanie uprawą grochu wynika z kilku powodów. Przede wszystkim są to dopłaty do upraw roślin wysokobiałkowych i wysokie ceny rynkowe komponentów białkowych. Istotne znaczenie ma też zastosowanie grochu jako komponentu mieszanek międzyplonowych, który poprawia strukturę gleby.

Jego wysiew w międzyplonie jest ważnym przerywnikiem uproszczonego zmianowania i ciekawą alternatywą na urozmaicenie płodozmianu. Ponadto, coraz większym zainteresowaniem wśród rolników cieszy się mieszanka grochu ozimego i żyta, gdyż zdecydowanie lepiej sprawdza się jako kiszonka – poprawia jakość paszy.

nasiona, groch siewny

Groch siewny - zbiór i zabezpieczenie plonu

Groch siewny stwarza wiele trudności podczas zbioru. Wiąże się to z właściwościami biologicznymi i fizykochemicznymi tego gatunku. Wiotka łodyga i związana z tym duża podatność na wyleganie utrudnia zbiór i przyczynia się do dużych strat...

Dość popularną praktyką jest uprawa mieszanek grochu ze zbożami jarymi. Walorem takiego rozwiązania jest większa wierność plonowania w porównaniu z czystymi zasiewami oraz większa jakość otrzymywanych pasz, szczególnie zwiększa się koncentracja białka w tego typu mieszankach. Nie można jednak zapominać, iż przy wyborze odmian do komponowania mieszanek należy wziąć pod uwagę zbliżony termin dojrzewania roślin.

Z uwagi na zwiększone ryzyko wylegania roślin trzeba unikać uprawy grochu po roślinach okopowych. Przerwa w uprawie roślin strączkowych na tym samym stanowisku powinna wynosić cztery lata. W celu ograniczenia nasilenia występowania szkodników w uprawie grochu powinno się stosować izolację przestrzenną od roślin motylkowych oraz wybierać stanowiska z dala od pól, na których w poprzednim sezonie wysiewano groch.

Priorytetem dla firm nasiennych jest tworzenie odmian o coraz wyższej odporności na wyleganie, gdyż jest to podstawowe ograniczenie w uprawie grochu. Dodatkowo prace hodowców koncentrują się na potencjale plonotwórczym, intensyfikowaniu tolerancji na stresy zarówno biotyczne, jak i abiotyczne.

groch, plantacja

Plonowanie grochu w badaniach PDO w 2016 r.

Batuta to najwyżej plonująca odmiana ogólnoużytkowa grochu w badaniach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego prowadzonych przez COBORU w tym roku. Z odmian pastewnych najlepiej wypadła Turnia. Odmiana Batuta wydała plon o 10 proc....

W ostatnich latach nastąpił przełom w hodowli grochu, pojawiła się ozima odmiana pastewna. Na polskim rynku można kupić pierwszą ozimą odmianę pastewną –  James, która doskonale sprawdza się jako pasza lub można ją uprawiać z przeznaczeniem na cele bioenergetyczne. Cechuje się stabilnym i wysokim potencjałem plonotwórczym, a także wysoką zawartością białka.

Jako odmiana ozima znakomicie wykorzystuje zgromadzoną w glebie wodę pozimową, co znacząco ogranicza straty plonu spowodowane wiosennymi suszami i pozwala na przyspieszenie terminu zbioru. Sprawdza się w uprawie na glebach słabszych, przepuszczalnych.

Bogate w białko, witaminy i związki mineralne nasiona grochu oraz części zielone stanowią wartościową paszę dla zwierząt. Części zielone oraz korzenie mogą też być doskonałym nawozem traktowanym jako międzyplon. Biorąc pod uwagę pożytki płynące z uprawy grochu, warto zastanowić się nad jej wprowadzeniem we własnym gospodarstwie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement