Zapasy jabłek w Unii mniejsze niż przed rokiem. U nas też

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-12-2015,11:00 Aktualizacja: 10-12-2015,12:02
A A A

Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek i Gruszek (WAPA) podało najnowsze informacje o stanie zapasów jabłek w wybranych krajach Unii Europejskiej.

1 listopada zapasy jabłek w 10 prezentowanych krajach Wspólnoty były minimalnie (o 0,4 proc.) niższe niż rok wcześniej - informują analitycy BGŻ BNP Paribas. Z grona ważniejszych producentów tych owoców w UE rezerwy w Niemczech były o 13,3 proc. niższe (407 tys. ton), we Francji wzrosły o 13,7 proc. do 703 tys. ton, zaś w Holandii o 3,2 proc. do 286 tys. ton.

WAPA nie podała jednak danych o zapasach dla dwóch głównych producentów - Polski oraz Włoch. Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych(TRSK) szacuje jednak, że nasze chłodnie i magazyny są zapełnione w 95 proc., co może świadczyć o tym, że krajowe rezerwy mogą nie być niższe od ubiegłorocznych.

Przy założeniu spadku (o 5 proc.) zapasów we Włoszech (zgodnie z prognozami zmian produkcji w tym kraju) może okazać się, że rezerwy jabłek w całej UE, mimo niewielkiego spadku rok do roku pozostają jednak wysokie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu