Sadownicy mają dość. Apelują o nie oddawanie jabłek do skupu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
29-08-2018,12:30 Aktualizacja: 29-08-2018,12:55
A A A

Przedstawiciele Inicjatywy Młodzi dla Sadownictwa apelują o nie oddawanie przez co najmniej 10 dni do punktów jabłek przemysłowych. Ma to być forma protestu przeciwko niskim cenom oferowanym producentom owoców.  

"Kwoty proponowane przez przetwórnie nie pokrywają kosztów produkcji, wobec czego zmuszeni jesteśmy rezygnować ze zbioru owoców naszej ciężkiej pracy. Rozpoczyna się walka o godność i o przetrwanie, o teraźniejszość i o przyszłość. Czas powstrzymać niszczenie polskiej wsi" - czytamy w apelu.

produkcja jabłek, zbiory jabłek, ceny jabłek, sadownictwo, Krajowa Unia Producentów Soków

Nadprodukcja jabłek coraz większym problemem. Co robić z owocami?

Produkcja jabłek w Polsce powinna być zróżnicowana w zależności od ich przeznaczenia. Potrzebne są sady specjalizujące się w produkcji jabłek deserowych i tych na sok - uważa Krajowa Unia Producentów Soków. KUPS to organizacja...

Sadownicy zarzucają premierowi Mateuszowi Morawiecki, że nie odważył się spotkać z nimi w Warszawie, nie chciał rozmawiać w Kraśniku i Sandomierzu oraz uciekł przed planowaną konferencją w Grójcu, gdzie zorganizowano spontaniczny protest. Dodają, że spotkania w ministerstwie rolnictwa nie przynoszą zapowiadanych rezultatów.

Piszą w apelu, że jabłka przemysłowe skupowane są po 15 groszy za kilogram, deserowe na eksport po 60 groszy, zaś w hipermarketach kosztują 5 złoty, zaś na stacjach benzynowych Orlenu jedno warte jest 1,20 zł.

"Wyzysk, zmagania z klęskami żywiołowymi, walka o pracowników - to już codzienność polskiego sadownika. Trudno się dziwić, że powstrzymanie młodych przed ucieczką do dużych miast zaczyna graniczyć z cudem. Porażająco niskie ceny za POLSKIE owoce, brak środków na dokonanie zbiorów i zatrudnienie pracowników, a w konsekwencji niszczenie gospodarstw i niechęć młodego pokolenia do ich rozwoju... Czy taka musi być nasza rzeczywistość?" - pytają w piśmie.

Na koniec zapowiadają, że nie poddadzą się bez walki i nie pozwolą, by ciężka praca wielu pokoleń została zmarnowana.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu