Rośnie eksport polskich jabłek wysokiej jakości

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-12-2021,9:20 Aktualizacja: 14-12-2021,9:40
A A A

Rośnie eksport polskich jabłek wysokiej jakości m.in. do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egiptu czy Arabii Saudyjskiej - wynika z opracowania Unii Owocowej.

Stowarzyszenie wspierające producentów i dystrybutorów owoców oraz warzyw - powołując się na szacunki GUS - napisało, że rodzimi sadownicy w sezonie 2020/2021 wyprodukowali ok. 3,8 mln ton jabłek, co daje nam pozycję lidera w UE i jedno z pierwszych miejsc na świecie.

handel jabłkami, gmina Kurów, Ewa Rejn-Kozak, sadownictwo

Sadownik nie otrzymał zapłaty za 50 ton jabłek

Mieszkaniec z gminy Kurów (woj. lubelskie) został oszukany podczas sprzedaży jabłek. Po wysłaniu 50 ton owoców nie otrzymał zapłaty, a kontakt z kupcem się urwał. Jak przekazała podkomisarz Ewa Rejn-Kozak, oficer prasowy z Komendy...

Według statystyk sporządzonych przez System Rolniczej Informacji Rynkowej, najwięcej jabłek między styczniem a marcem 2021 roku wyeksportowaliśmy na Białoruś (ok. 50 tys. ton), do Egiptu (ponad 40 tys. ton ), Rumunii (ok. 21 tys.), Niemiec (ok. 18 tys.), Holandii (ponad 17 tys.) i Kazachstanu (ok. 13 tys.) ton. Na dalszych miejscach znalazły się Czechy, Hiszpania, Jordania i Wielka Brytania.

Autorzy opracowania podkreślili, że w wywozie tych owoców liczy się nie tylko jakość i cena, ale również odpowiedni czas na sprzedaż. Na odległe rynki, takie jak Indie sprzedajemy najwięcej wówczas, gdy nie są dostępne jabłka z drugiej półkuli (mniej więcej do marca).

Wymagania jakościowe oraz związane z wielkością czy odmianami różnią się w zależności od kraju. Zapotrzebowanie na jabłka o najwyższej jakości składają kraje arabskie, takie jak Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Egipt.

- Towar, który wysyłamy w świat reprezentuje całą branżę sadowniczą w Polsce, dlatego też ważne jest eksportowanie jabłek wyselekcjonowanych, spełniających oczekiwania klientów. Mimo, że od początku rozwoju rynku eksportowego, najwięcej owoców wysyłamy do krajów Europy Wschodniej, z mniejszymi wymaganiami jakościowymi, to jakość polskich jabłek zmienia się. Głównie dzięki rosyjskiemu embargu, powoli wzrasta produkcja owoców wysokiej jakości, a w związku z tym eksport do krajów z wyższymi wymaganiami i cenami - podkreślił Arkadiusz Gaik, prezes stowarzyszenia Unia Owocowa.

Lewica, sadownictwo, interwencyjny skup jabłek, Włodzimierz Czarzasty

Lewica apeluje do ministra rolnictwa o interwencyjny skup jabłek

Posłowie Lewicy wraz z rolnikami zanieśli do resortu rolnictwa skrzynki z jabłkami dla ministra Grzegorza Pudy i jego zastępców. Partia zaapelowała do szefa resortu o interwencyjny skup jabłek od sadowników. Powołując się na uzyskane...

Polska stara się obecnie pozyskać dla eksportu dalekie rynki azjatyckie, które charakteryzują się bardzo dużymi barierami wejścia nie tylko ze względu na długi transport, ale również na wysokie wymagania konsumentów. Tamtejsi odbiorcy wymagają owoców o odpowiednich parametrach. Jednym z najważniejszych jest wielkość (optymalna średnica owocu powinna wynosić 7-8 cm), zdarzają się zamówienia na jabłka o średnicy 6,5-7 cm.

Dodatkowym wymogiem azjatyckich konsumentów jest wybarwienie osiągające 80 proc. powierzchni skórki owoców. Są to, niestety, wysokie oczekiwania względem towaru produkowanego w Polsce. Nie zawsze możliwe jest uzyskanie jabłek spełniających wygórowane kryteria - o wysokiej jędrności, odpowiednich wybarwieniu i wielkości. Niespełnienie ich dyskwalifikuje owoce do wysyłki na dalekie rynki. Klienci z Azji większą wagę przykładają ponadto do potencjalnej trwałości jabłek przeznaczanych do przechowywania oraz wyznaczania terminu zbioru.

Rynek azjatycki pod względem eksportu jabłek jest zatem trudny i niełatwo tam się utrzymać. Spada wywóz do Wietnamu, ale rośnie natomiast zapotrzebowanie na nasze jabłka w Tajlandii, Malezji, Bangladeszu i Afryce Zachodniej. Kraje perspektywiczne to m.in. Senegal, Maroko, Izrael, Kolumbia, Kostaryka.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu