Polska już nie jest liderem w eksporcie jabłek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
07-12-2015,8:50 Aktualizacja: 07-12-2015,9:10
A A A

Stany Zjednoczone i Włochy wyprzedziły nas na liście największych sprzedawców jabłek na świecie. Przez rosyjskie embargo spadliśmy na trzecie miejsce i trudno będzie wrócić na fotel lidera.

Największym eksporterem jabłek na świecie Polska została w roku 2012/2013. Po dwóch sezonach na szczycie podium wyprzedziły nas jednak Włochy i Stany Zjednoczone - podaje "Rzeczpospolita" na podstawie danych Eurostatu i Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA).

cena jabłek, witold stefaniak, zmowa cenowa zakładów przetwórczych

Zmowa cenowa na rynku jabłek? Radni protestują

Przedstawiciele grup producenckich z rejonu Sandomierza uważają, że spadająca cena jabłek przemysłowych to efekt zmowy. Rada powiatu swoje stanowisko w tej sprawie przekazała już do ministerstwa rolnictwa i Urzędu Ochrony Konkurencji i...

W sezonie 2014/2015 eksport tych owoców z naszego kraju spadł o 18 proc., przede wszystkim z powodu rosyjskiego embarga, które władze w Moskwie wprowadziły w sierpniu 2014 r.

Przed restrykcjami ten wielki kraj był największym rynkiem zbytu dla polskich jabłek. W sezonie 2012/2013 trafiło tam ponad 700 tys. owoców, czyli niemal 60 proc. wszystkich sprzedanych przez nas za granicę. Na szybkie zniesienie rosyjskiego embarga nie zanosi się. Co więcej Rosja zapowiedziała, że od 7 grudnia zaostrzy kontrole żywności trafiającej do niej z Białorusi.

- Eksport naszych jabłek do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw i Unii Europejskiej rośnie, ale jeszcze długo nowe rynki nie będą w stanie zrekompensować utraty Rosji - mówi portalowi rp.pl Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ).

W sezonie 2015/2016 Włosi mogą ponownie wyeksportować ok. 1 mln ton jabłek. USA tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku handlowego zwiększyły wysyłki o 35 proc. rok do roku. Do ścisłej czołówki prawdopodobnie wrócą Chiny, które mogą zwiększyć wywóz do 900 tys. ton. Jeżeli tak się stanie, Polsce grozi spadek na czwarte miejsce.

Źródło "Rzeczpospolita"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu