Parch jabłoni nadal groźny. W ten sposób możesz ochronić sad

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-08-2017,12:40 Aktualizacja: 14-08-2017,12:16
A A A

Ostatnie deszcze podwyższają ryzyko wystąpienia chorób grzybowych w tym parcha jabłoni. Należy jednak pamiętać, że nie tylko opady mogą przyczynić się do wystąpienia sprzyjających warunków do rozwoju tego typu chorób.

Wcześnie rano i wieczorem mamy do czynienia z nagromadzeniem na liściach i owocach wilgoci w postaci rosy. 

Sytuacja taka jest szczególnie ważna w sadach, gdzie występują aktywne plamy parcha. Zwłaszcza tam należy kontynuować ochronę w oparciu o produkty wyniszczające i ich mieszaniny z produktami zapobiegawczymi.

sady, uprawy roślin jagodowych, ochrona sadów przed ptakami, laser, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

Laser może ochronić sady przed ptakami

Jak zabezpieczyć sady i rośliny jagodowe przed ptakami? - takie pytanie zadają najczęściej zainteresowani ochroną upraw Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Ta przypomina najskuteczniejsze metody: od hałasu po laser. GDOŚ podkreśla, że...
"Jednym z rozwiązań jest  tutaj produkt Aplord 250 EC (0,2 l/ha) w mieszaninie z Kaper 80 WG (1,9 kg/ha) lub Indofil 80 WG (3 kg/ha). Przypomnijmy że produkty zawierające mankozeb wykazują pozytywne działanie w ograniczaniu nekrotycznej plamistości liści powszechnie występującej na odmianie Golden Delicious" - czytamy w najnowszym zaleceniu agrotechnicznym i ochrony roślin opracowanym przez firmę PUH Chemirol w oparciu o program doradczy FruitAkademia.

Wyniszczające działanie wykazują również kwaśne węglany np. potasu w dawce 7-10 kg/ha.

Mączniak jabłoni

W wielu sadach obserwuje się nadal masowe występowanie mączniaka i to nie tylko na odmianach podatnych. Dlatego w najbliższym czasie zalecamy wykonanie zabiegu produktami strobilurynowymi np. Zato 50 WG w dawce 0,15 kg/ha w mieszaninie z produktami o działaniu powierzchniowym, np. Kaper 80 WG (1,9 kg/ha).

pszczoły, zapylanie kwiatów, owady zapylające, nestle polska, pszczoły miodne, rodziny pszczele

Ule w sadzie. Pszczoła miodna to idealny zapylacz

Korzyści z zapylania owadopylnych roślin uprawnych są niepodważalne. Wartość tego procesu na świecie oszacowano na... ponad 150 mld euro. Eksperci oceniają, że co trzeci  spożywany przez człowieka produkt wymaga zapylenia przez owady....
Dobrym rozwiązanie jest również produkt Merces 50 EW w dawce 0,5 l/ha.

Zabiegi po zbiorze pestkowym

W sadach wiśniowych i czereśniowych po zbiorze i cięciu należy wykonać zabieg zabezpieczający rany przed wniknięciem sprawcy raka bakteryjnego. Zaleca się zastosowanie środków miedziowych np.  Copper Max New 50 WP w dawce 1,5-2 kg/ha. Ważne jest również nawożenie.

Oprócz standardowych składników pokarmowych, tj. makroskładników NPK w uprawie roślin pestkowych bardzo ważnymi mikropierwiastkami są cynk, bor i mangan. Dlatego zaleca się wykonanie co najmniej dwóch zabiegów dokarmiających rośliny dolistnie.

Gotową mieszanką ww. składników dobranych w odpowiednich proporcjach w łatwo dostępnej formie chelatów jest mieszanka FruitAkademia po zbiorach (8 kg/ha). Do każdego z zabiegów należy dodać produkt Mantrac w dawce 1l/ha.

Przędziorki i pordzewiacze

W sadach gdzie owocowanie jest na słabym poziomie i dla oszczędności pominięto zabiegi przeciwko tym szkodnikom obserwuje się występowanie żerujących przędziorków i pordzewiaczy (łódeczkowate zwijanie się blaszek liściowych i ich rdzawe zabarwienie po spodniej stronie).

jabłka, zbiory jabłek, rosyjskie embargo, pomoc dla sadowników, mirosław maliszewski, związek sadowników rp

Sadownicy dostaną miliony euro pomocy

Tegoroczne plony owoców na pewno będą niższe niż w poprzednich latach ze względu na straty spowodowane wiosennymi przymrozkami. Sadowników tym bardziej powinna więc ucieszyć wiadomość o unijnym wsparciu. Zakończył się sezon...
Do zwalczania wszystkich stadiów ruchomych przędziorków oraz pordzewiaczy zalecamy mieszaninę Nissuron Strong 250 SC (0,4 l/ha) i Ortus 05 SC (1,5 l/ha).

Nawożenie jabłoni

Owoce w większości sadów są już w fazie intensywnego wzrostu. Na odpowiednią ich jakość, a niebawem także i na ich prawidłowe wybarwianie się można wpłynąć poprzez odpowiednie odżywienie zwłaszcza fosforem, potasem i wapniem.

Na tym etapie poleca się mieszankę nawozowa FruitAkademia na wzrost II (8kg/ha) stosowaną naprzemiennie z produktami bo gatymi w wapń gdzie jony wapnia skompensowane są za pomocą aminokwasów roślinnych, co zapewnia ich łatwiejsze pobieranie i dystrybucję w tkankach roślinnych np. produkt Amiwap w dawce 2-3 l/ha lub nawóz anotechnologiczny Nano Active w dawce 2-3kg.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu